Cyfrowo Bezpieczna Szkoła - to nowy projekt, do realizacji którego przystępuje nasza szkoła. Podstawowym elementem cyfrowego bezpieczeństwa w szkołach jest wiedza i świadomość uczniów, ale także nauczycieli i rodziców na temat możliwych zagrożeń i ryzyka związanego z korzystaniem z Internetu i nowoczesnych narzędzi cyfrowych. Projekt Cyfrowobezpieczni.pl – Bezpieczna Szkoła Cyfrowa jest po to, by skutecznie odpowiedzieć na problemy i wyzwania związane z bezpiecznym korzystaniem z zasobów cyberprzestrzeni w polskich szkołach.
W ramach projektu Cyfrowobezpieczni, przed przystąpieniem do jego realizacji, prosimy całą społeczność szkolną: nauczycieli, uczniów i rodziców o wypełnienie ankiet. Im więcej osób weźmie udział w badaniach, tym lepiej. Badanie jest w pełni anonimowe i ma charakter ogólnopolski. Wypełniający ankietę nie są identyfikowani ani na poziomie konkretnej osoby ani nawet na poziomie szkoły - będziemy w ankiecie prosić wyłącznie o określenie województwa. Celem badania jest określenie poziomu wiedzy i świadomości związanych z zagrożeniami dla uczniów w świecie cyfrowym na skalę całego kraju.
Dlatego też bardzo nam zależy na całkowitej szczerości i autentyczności odpowiedzi.
Zbigniew Kazimierowicz
szkolny koordynator projektu
Wszystkich uczniów naszej szkoły, zainteresowanych dostępem do platformy edukacyjnej Cisco Networking Academy zapraszam do osobistego zgłaszania się do mnie.
Program Cisco IT Essentials umożliwia zdobycie praktycznego doświadczenia z zakresu komputerów osobistych, sprzętu, oprogramowania, systemów operacyjnych i konfiguracji sieci komputerowych.
Więcej informacji w poniższym dokumencie oraz na stronie www.netacad.com lub www.netacad.eu/pl.
Instruktor Cisco IT Essentials
Zbigniew Kazimierowicz
Uczniowie na 6. Festiwalu Filmoteki Szkolnej w Warszawie
11-12 czerwca 2015 roku trzej uczniowie z klasy II A - Michał Sujeta, Grzegorz Garbuz, Jakub Hołubowski - razem z p. Małgorzatą Kułakowską, uczestniczyli w 6 edycji Festiwalu Filmoteki Szkolnej w Warszawie.
Festiwal Filmoteki Szkolnej to wspólne przedsięwzięcie Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Centrum Edukacji Obywatelskiej, Warszawskiej Szkoły Filmowej, dające niepowtarzalną okazję do spotkania młodych miłośników kina oraz tych, którzy realizują swoje pierwsze filmy, czy organizują i upowszechniają filmowe akcje.
W tym roku w Festiwalu uczestniczyła rekordowa liczba osób: ponad 150 uczniów i 50 pedagogów, z ponad 40 szkół z całej Polski. Swoje działania i osiągnięcia wszyscy prezentowali na przygotowanych stoiskach. Nasze - przykuwało uwagę i wzbudzało zainteresowanie, bo w formie plakatów prezentowało nagrodzone klipy konkursowe („Błyskotliwi” i „Książki naszych marzeń”) oraz filmiki przygotowane w ramach zajęć z edukacji medialnej („Czego uczy nauczyciel?” i „Czym jest patriotyzm?”). Oprócz tego pokazaliśmy zdjęcia ze spotkań uczniów naszego liceum z aktorami i reżyserami, organizowanych w ramach współpracy z DKF „Fantom”.
Przez dwa dni uczestniczyliśmy w warsztatach, dyskusjach i pokazach filmów młodych twórców. Mieliśmy możliwość ciekawych rozmów z filmowcami - m.in. z reżyserem Tomaszem Wasilewskim, aktorami: Magdaleną Czerwińską i Sebastianem Fabijańskim oraz z krytykami filmowymi: Kają Klimek i Błażejem Hrapkowiczem, którzy prowadzili debatę po pokazie filmu dokumentalnego „Przywódcy”. Poznaliśmy ludzi z pasją i zapałem do pracy.
Festiwal zakończył się wręczeniem pamiątkowych dyplomów i filmowych upominków. Michał Sujeta otrzymał też dyplom laureata konkursu „Skrytykuj.pl”.
Wróciliśmy zmęczeni, ale pełni wrażeń i nowych pomysłów do działania w nowym roku szkolnym.
Małgorzata Kułakowska
nauczyciel j. polskiego i edukacji medialnej, opiekun uczniów
{gallery}2016_03_04_CEO{/gallery}
„Grą wiejską” w Bohonikach zakończył się w sobotę, 3 października 2015 r., projekt „Czytanie w Bramie”, do udziału w którym zostaliśmy zaproszeni przez głównego organizatora- Związek Tatarów Rzeczypospolitej Polskiej.
Celem projektu było poznanie zwyczajów i obyczajów charakterystycznych dla naszej wielokulturowej Sokółki, ocalenie ich od zapomnienia oraz zachęcenie do pielęgnowania i przekazywania kolejnym pokoleniom.
Podczas cyklicznych spotkań, odbywających się od czerwca do października, w bramie łączącej stare kamieniczki Tyzenhauza, poznawaliśmy romskie, tatarskie, żydowskie, katolickie i prawosławne tradycje związane z zaślubinami, narodzinami, świętami i obrzędami pogrzebowymi. Uczyliśmy się tolerancji i szacunku, chociaż- jak się okazało- tak naprawdę więcej nas łączy niż dzieli.
Przy okazji prezentowaliśmy i poznawaliśmy twórczość poetów nam najbliższych, bo pochodzących z naszej „małej ojczyzny”. Gromadzący się licznie podczas spotkań mieszkańcy miasta mogli usłyszeć - w wykonaniu naszych uczniów - m.in. wiersze Leonardy Szubzdy, Andrzeja Wróblewskiego, Piotra Nowika, Zofii Wróblewskiej i naszej absolwentki- Joanny Raczkowskiej.
Każdemu spotkaniu towarzyszyła wystawa starych zdjęć, książek etnograficznych i degustacja potraw typowych dla naszej oraz romskiej, tatarskiej i żydowskiej kuchni.
Zwieńczeniem projektu była wspomniana już „Gra wiejska”, podczas której uczestnicy, zaopatrzeni w mapki, wędrowali po Bohonikach, odwiedzając meczet, mizar, jurtę i przydrożną kapliczkę. A towarzyszyła im cudowna jesienna pogoda z mieniącymi się w słońcu złotymi liśćmi i unoszącymi się nitkami babiego lata ...
Była też fotorelacja ze spotkań, podziękowania i pamiątkowe dyplomy dla najaktywniejszych uczestników projektu. My również przygotowaliśmy podziękowania i słodką niespodziankę dla Prezesa Związku Tatarów Rzeczypospolitej Polskiej oddziału w Bohonikach- pani L. Asanowicz.
W projekcie „Czytanie w Bramie” uczestniczyli: Angelika Babynko, Weronika Sewastianik (kl. I a/e), Patrycja Biziuk (kl. I d), Michał Kułakowski (kl. II b), Marek Kosacki (kl. III a), Klaudia Plichta, Klaudia Daszuta, Gabriela Kiedysz (kl. III b) oraz nasi absolwenci Joanna Raczkowska, Jakub Andracki, Piotr Zaborowski.
Wspierali nas: Magdalena Horsztyńska (kl. I a/e), Gabriela Kowejsza (kl. III a), Paweł Sujeta, Szymon Szoka, Piotr Łapicz (kl. III b).
W „Grze wiejskiej” dodatkowo uczestniczyli: Joanna Sarosiek, Paweł Wasilewski (kl. II a), Róża Asanowicz (kl. I d).
Wszystkim- serdecznie dziękuję!
Małgorzata Kułakowska
opiekun uczniów
{gallery}2015_10_03{/gallery}
tel: (85) 711-25-29
fax: (85) 711-25-74
e-mail: sekretariat@liceumsokolka.pl
dyrektor: dyrektor@liceumsokolka.pl
pedagog: pedagog@andryszczyk.pl
Inspektor Ochrony Danych:
iod@liceumsokolka.pl