Zespół Szkół w Sokółce

Smaller Default Larger

Warsztaty terenowe z geografii

 

P1190086Dnia 6 czerwca 2018 r. uczniowie z kl. IId i IIa realizujący zakres rozszerzony z geografii uczestniczyli w warsztatach terenowych. Celem warsztatów było zapoznanie się w terenie z odkrywką geologiczną oraz profilem glebowym. Trasa warsztatów biegła przez kopalnie żwiru Drahle III i Zadworzany, Międzyrzecze, Kopną Górę, Łaźnie i Poczopek.

Zajęcia terenowe rozpoczęliśmy od wędrówki po największej w powiecie sokólskim kopalni kruszyw Drahle III. Młodzież mogła, dzięki panu inżynierowi, zobaczyć jak wygląda ściana geomorfologicznej formy terenu typu SANDR. Na terenie kopalni również zapoznaliśmy się z profilem gleby rdzawej. Największe jednak wrażenie na nas zrobiła przekształcona rzeźba terenu w wyniku eksploatacji żwiru. Na terenie Kopalni Kruszyw Zadworzany można było zaobserwować na czym polega rekultywacja leśna. Międzyrzecze to miejsce gdzie, uczniowie mogli obejrzeć z bliska prywatne elektrownie, które wykorzystują energię odnawialną. Działa tam elektrownia wodna na rzece Sokołda oraz elektrownia fotowoltaiczna, która pozyskuje energię słoneczną.. Kopna Góra to Arboretum – miejsce dydaktyczne i rekreacyjne. W Łaźniach młodzież mogła zaobserwować działalność rzeki Sokołdy w biegu środkowym. Poczopek – to Silvarium – niepowtarzalny ogród leśny. To przewodnik po meandrach wiedzy przyrodniczo-lesnej. W Poczopku w Parku Megalitów uczniowie mogli utrwalić wiedzę dotyczącą skał, dzięki zgromadzonym tam głazom narzutom, które zostały przytransportowane przez lądolód podczas zlodowacenia środkowopolskiego. W budynku nadleśnictwa w Poczopku działają pompy ciepła wykorzystujące energię geotermalną. Młodzież mogła się dowiedzieć w jaki sposób pozyskuje się ten rodzaj energii odnawialnej i jak funkcjonuje oczyszczalnia biologiczna.
Uczniowie mieli możliwość podczas warsztatów skonfrontować zdobytą wiedzę teoretyczną na lekcjach geografii ze zjawiskami i procesami zachodzącymi w przyrodzie.

 

Danuta Lewczuk
Irena Szymaniak
Małgorzata Kucharczyk

 

Godło Polski
Zespół Szkół w Sokółce
ul. Mickiewicza 11

tel: (85) 711-25-29

fax: (85) 711-25-74

e-mail: sekretariat@liceumsokolka.pl

dyrektor: dyrektor@liceumsokolka.pl

pedagog: pedagog@andryszczyk.pl

Inspektor Ochrony Danych:
iod@liceumsokolka.pl

 


Snapchat

Do końca roku zostało

Do końca roku szkolnego zostało
94 dni.
Marzec 2019
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Projekty i współpraca

Współpraca polsko-białoruska