Zespół Szkół w Sokółce

Smaller Default Larger

Akcja Żonkile 2020. Dołączmy wirtualnie!

Od kilu lat nasze liceum, by upamiętnić rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim, uczestniczy w Akcji Żonkile. Akcji tej od początku towarzyszy hasło "Łączy nas pamięć" – niech więc pamięć połączy nas i w tym roku.Dołączmy 20.04.2020r. do wirtualnej sieci pamięci i weźmy udział w zaplanowanych wydarzeniach z okazji 77. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim. Zaprośmy też do udziału swoich dziadków, rodziców, rodzeństwo...

Andrzej Seweryn oraz Barbara Kurdej-Szatan przeczytają dla nas fragmenty książek, bez wychodzenia z domu wybierzmy się też na spacer po wystawie oraz wspólnie obejrzyjmy film "Nie było żadnej nadziei".

Zajęcia edukacyjne będą dostępne 20 kwietnia (poniedziałek) na stronie internetowej Muzeum POLIN oraz w serwisach społecznościowych Facebook [https://www.facebook.com/polinmuseum] i YouTube.

Harmonogram wydarzeń online:

9:00-9:30 - Ambasadorka Akcji Żonkile, Barbara Kurdej-Szatan przeczyta dla młodszych dzieci fragmenty książek „Arka Czasu” Marcina Szczygielskiego oraz „Pan Apoteker” Katarzyny Ryrych. 

Obie książki opisują codzienność młodych bohaterów Rafała i Blumy, którzy  musieli odnaleźć się w rzeczywistości zmienionej przez wojnę. Rafał to żydowski chłopiec mieszkający z dziadkiem w warszawskim getcie, zaś Bluma to ośmioletnia dziewczynka, którą poznajemy w dniu, w którym wraz ze swoją żydowską rodziną musi przeprowadzić się do krakowskiego getta.

10:00-10:30 - „Żydzi w dwudziestoleciu międzywojennym” - oprowadzanie po wystawie stałej Muzeum POLIN

Na żydowskiej ulicy nierzadko bywało tłoczno i gwarno. Jak wyglądała żydowska dzielnica dużego miasta w Polsce przed drugą wojną światową?

Wejdziemy w bramy kilku kamienic, aby dowiedzieć się gdzie można było spotkać śmietankę towarzyską i artystyczną międzywojennej Warszawy oraz posłuchać poezji Juliana Tuwima. Odwiedzimy kino, kawiarnię, a także siedzibę Związku Literatów i Dziennikarzy Żydowskich oraz dowiemy się dlaczego tańczono tam tango. Przyjrzymy się także żydowskiej prasie i poznamy pionierkę żydowskiego feministycznego dziennikarstwa. Na żydowską ulicę  – bez wychodzenia z domu – zabiera nas Katarzyna Jankowska, przewodniczka Muzeum POLIN.

10:30-11:00 - „Getto warszawskie” - oprowadzanie po wystawie stałej Muzeum POLIN

Wybuch II wojny światowej na zawsze przekreślił marzenia, plany i nadzieje tysięcy Żydówek i Żydów. W galerii "Zagłada" prezentujemy losy ludności żydowskiej w latach 1939-1945 – od dyskryminujących i wykluczających zarządzeń, przez izolację, po fizyczną eksterminację. Pokazujemy miejsca, które odegrały kluczową rolę w historii getta warszawskiego i dowiadujemy się, kim byli ludzie stłoczeni w zamkniętej dzielnicy i wywiezieni z getta latem 1942 roku. Przedstawiamy tych, którzy 19 kwietnia 1943 roku stanęli do walki, aby stawić opór działaniom okupanta i zaalarmować świat o tragedii ludności żydowskiej. Poznajemy ich losy oraz słyszymy słowa, jakimi opisywali swoje emocje i odczucia, opowiadając o swojej motywacji, nadziei, zaufaniu lub rozczarowaniu. Spacer bez wychodzenia z domu prowadzi Anita Borkowska, przewodniczka Muzeum POLIN.

12:00-13:00 - pokaz filmu „Nie było żadnej nadziei. Powstanie w getcie warszawskim 1943” ze wstępem i komentarzem historyka, edukatora Muzeum POLIN Piotra Kowalika. Film skierowany jest do uczniów liceum

Film Kamy Veymont "Nie było żadnej nadziei. Powstanie w getcie warszawskim 1943" opowiada o sytuacji Żydów w przedwojennej stolicy, przebiegu powstania oraz pokazuje współcześnie istniejące miejsca upamiętniające wydarzenia w getcie warszawskim. Wykorzystano w nim wcześniej niepublikowane, archiwalne materiały z Muzeum Holokaustu w Waszyngtonie, Shoah Foundation, Filmoteki Narodowej oraz animacje Łukasza Rusinka. Projekcji filmu towarzyszy wstęp oraz komentarz historyka i edukatora Muzeum POLIN Piotra Kowalika

13:00 – 13:30 - Ambasador Akcji Żonkile, Andrzej Seweryn przeczyta fragmenty książki „Zdążyć przed Panem Bogiem” Hanny Krall. Wydarzenie skierowane do uczniów liceum

Ambasador akcji Żonkile, Andrzej Seweryn przeczyta wybrane fragmenty książki Hanny Krall "Zdążyć przed panem Bogiem". Książka jest zapisem rozmowy jej autorki z Markiem Edelmanem, ostatnim przywódcą powstania w getcie warszawskim. Przytoczone fragmenty w sposób szczególny oddają wspomnienia związane z wybuchem i przebiegiem powstania.

Dlaczego żonkile?

Jednym z ocalałych z getta był Marek Edelman, ostatni przywódca powstania w getcie warszawskim. 19 kwietnia, w rocznice powstania, składał pod Pomnikiem Bohaterów Getta na Muranowie bukiet żółtych kwiatów. W 2020 r. mija 101. rocznica urodzin i 11. rocznica śmierci Marka Edelmana.

Serdecznie zachęcam do udziału w Akcji Żonkile. Dołączmy wirtualnie!

Małgorzata Kułakowska

Zespół Szkół w Sokółce
ul. Mickiewicza 11

tel: (85) 711-25-29

fax: (85) 711-25-74

e-mail: sekretariat@liceumsokolka.pl

dyrektor: dyrektor@liceumsokolka.pl

pedagog: pedagog@andryszczyk.pl

Inspektor Ochrony Danych:
iod@liceumsokolka.pl

 


Snapchat

Do końca roku zostało

Do końca roku szkolnegoWakacje! dni.
Maj 2022
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Projekty i współpraca

Współpraca polsko-białoruska