Zespół Szkół w Sokółce

Oficjalana witryna Zespołu Szkół w Sokółce, w skład którego wchodzi Liceum ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Sokółce
Smaller Default Larger

Z wizytą online w Teatrze Wierszalin

dz211515056186084673600Dwukrotnie, 28 kwietnia i 21 maja, uczniowie klasy II b i II a, razem ze swoimi nauczycielkami j. polskiego, odwiedzili online Teatr Wierszalin - jeden z najbardziej znanych i podziwianych teatrów nie tylko w Polsce, ale i na świecie.

Po wcześniejszym obejrzeniu spektaklu "Dziady. Noc Druga" uczestniczyliśmy już "na żywo" (bo realizowanym w czasie rzeczywistym, a odbywającym się za pośrednictwem sieci) w spotkaniu z dyrektorem i reżyserem Teatru Wierszalin - Piotrem Tomaszukiem, z aktorami: Dariuszem Matysem, Rafałem Gąsowskim, Mateuszem Stasiulewiczem (naszym absolwentem) oraz ze scenografem Mateuszem Kasprzakiem, kompozytorem muzyki Jackiem Hałasem oraz jej wykonawcą Adrianem Jakuć - Łukaszewiczem.

W myśl formuły przyjętej przez zespół teatru: "Wy pytacie - my mówimy", wspólnie dyskutowaliśmy na temat obejrzanego spektaklu, zrealizowanego na podstawie III części "Dziadów" A. Mickiewicza. Spotkanie online wzbogacały m.in. wizualizacje, muzyka grana na żywo oraz dynamiczny montaż obrazu dokonywany w trakcie dyskusji. 

Wierszalińskie "Dziady", ukryte w nich aluzje i nawiązania do wcześniejszych inscenizacji, połączone z nowym odczytaniem dramatu, ciekawymi rozwiązaniami aktorskimi i scenicznymi, hipnotyzującą muzyką i grą świateł, okazały się niezwykłym, metafizycznym widowiskiem, przeżytym w niepowtarzalnym nastroju. To spektakl zmuszający do nieustannego myślenia, stawiający pytania i prowokujący wręcz do dyskusji. Pierwsze spotkanie minęło jednak tak szybko, że czując ogromny niedosyt, poprosiliśmy o "dogrywkę". Wysłaliśmy listę pytań, które okazały się na tyle ciekawe, że zespół Teatru Wierszalin po raz kolejny zgodził się z nami spotkać. A ponieważ pytań było dużo, a czas - jak w "Dziadach" - odmierzały gasnące świece, reżyser je losował. Interesowało nas wszystko: od gry aktorów, ich emocji i sposobów przygotowywania się do ról, po muzykę, rekwizyty, scenografię, światła...

Warto wspomnieć, że spotkania odbyły się w ramach projektu Teatru Wierszalin "Objazd mickiewiczowski - wzorem Reduty”. Projekt ten nawiązuje do idei upowszechniania teatru i kultury polskiej, jaka przyświecała wyprawom organizowanym w dwudziestoleciu międzywojennym przez Redutę – pierwsze polskie laboratorium teatru. Zespół Reduty, stworzony przez Juliusza Osterwę i Mieczysława Limanowskiego, postawił sobie za cel dotarcie do miast i miasteczek całego kraju z najlepszymi spektaklami, opartymi na polskich tekstach. Pierwszą wyprawę odbył w 1924 roku na Kresach Wschodnich. Teatr Wierszalin, biorąc za wzór Redutę, od jesieni również oferuje publiczności możliwość żywego kontaktu z arcydziełami Adama Mickiewicza. I jak się okazuje, robi to nadal niezwykle skutecznie, choć wydawać by się mogło, że w czasie pandemii jest to niemożliwe.

"Przenosimy w rzeczywistość wirtualną nasze tradycyjne spotkania z uzdolnioną młodzieżą i jej ambitnymi nauczycielami" – mówił Piotr Tomaszuk, dodając; „Jeździmy wirtualnie - widzimy się realnie”.

Za niezwykły spektakl, spotkania z nami, dyskusje i odpowiedzi na stawiane pytania oraz wszystkie ciepłe i serdeczne słowa o nas i naszym liceum - reżyserowi i całemu zespołowi Teatru Wierszalin - serdecznie i szczerze dziękujemy!

Tym zaś, którzy jeszcze nie widzieli wierszalińskich "Dziadów" - gorąco polecamy. Emocje gwarantowane!

Małgorzata Kułakowska i Jolanta Zielenkiewicz

{gallery}2020_06_09_wierszalin{/gallery}

Zespół Szkół w Sokółce
ul. Mickiewicza 11

tel: (85) 711-25-29

fax: (85) 711-25-74

e-mail: sekretariat@liceumsokolka.pl

dyrektor: dyrektor@liceumsokolka.pl

pedagog: pedagog@andryszczyk.pl

Inspektor Ochrony Danych:
iod@liceumsokolka.pl

 


Snapchat

Do końca roku zostało

Do końca roku szkolnegoWakacje! dni.
Styczeń 2021
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Projekty i współpraca

Współpraca polsko-białoruska