Dzień Dawcy Szpiku Kostnego

Co 35 sekund ktoś na świecie słyszy diagnozę - nowotwór krwi. Dla wielu z tych osób jedyną szansą na życie jest przeszczepienie szpiku od niespokrewnionego dawcy. Znalezienie genetycznego bliźniaka graniczy z cudem, ale uczennice sokólskiego LO nie dają za wygraną i po raz drugi zorganizowały Dzień Dawcy Szpiku Kostnego.

Odbył się on 2 marca w Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Kopernika w Sokółce. Podczas tego dnia można było zarejestrować się do bazy potencjalnych dawców szpiku oraz wspomóc finansowo fundację DKMS. Akcja nie odbyłaby się bez głównej koordynatorki Natalii Olechno i wolontariuszek: Marty Bohdan, Natalii Żółtko, Justyny Horczak, Karoliny Kułak, Pauliny MichałowskiejKornelii Rutkowskiej. Dziewczyny działały pod opieką pani profesor Małgorzaty Kułakowskiej. Dzień ten poprzedziły lekcje dotyczące idei dawstwa szpiku oraz fundacji DKMS przeprowadzone we wszystkich klasach.

W tym roku udało się zarejestrować 43 potencjalnych dawców szpiku kostnego. Zaskoczeniem była frekwencja osób spoza szkoły. W ubiegłym roku ogromną rolę odegrali uczniowie liceum, ponieważ stanowili większość zarejestrowanych. Podczas tegorocznej akcji było inaczej. Mieszkańcy Sokółki wykazali się empatią i chęcią pomocy innym. Gratulujemy podjęcia tak ważnej decyzji jaką jest rejestracja.

Chciałybyśmy podziękować pani dyrektor Iwonie Grzybowskiej oraz pani profesor Małgorzacie Kułakowskiej, które wspierały i pomagały nam w organizacji Dnia Dawcy. Jeszcze raz serdecznie gratulujemy i dziękujemy!

Natalia Olechno wraz z wolontariuszkami