Finał XVII edycji Ogólnopolskiego Konkursu Historycznego "Polska Piastowska"

ZOd siedemnastu lat odbywa się Ogólnopolski Konkurs Historyczny "Polska Piastowska". Zakres merytoryczny konkursu obejmuje życie polityczne, gospodarcze i kulturalne państwa polskiego okresu rządów dynastii Piastów (od X w. do 1370 r.). Pytania w teście finałowym dotyczą również wiodącego bloku tematycznego. W tegorocznej edycji organizatorzy konkursu chcieli zainteresować uczniów biografiami matek, żon, córek i kochanek władców z dynastii Piastów.

Uczniowie zmierzyli się z testem, w którym oprócz wiedzy musieli wykazać się umiejętnością analizy oraz wykorzystania źródeł historycznych. Wśród tegorocznych finalistów konkursu byli dwaj uczniowie naszej szkoły. Marcin Kudaszewicz zajął VI- VII miejsce ex aequo (uzyskał 53 pkt na 65 pkt możliwych do zdobycia, otrzyma indeks na studia historyczne na Wydziale Historyczno- Socjologicznym UwB), Adam Białous z wynikiem 49 pkt uplasował się na XI miejscu. W konkursie wzięło udział 43 uczniów.

Uczniowie naszej uczestniczyli we wszystkich dotychczasowych edycjach konkursu "Polska Piastowska". Dwukrotnie stawali na najwyższym stopniu podium. Po raz pierwszy w roku 2001. Zwyciężyła wówczas p. Joanna Wańczuk (opiekun p. Zofia Moździerska). Powtórnie I miejsce zdobył p. Piotr Ryszkiewicz (rok szkolny 2016/2017, opiekun p. Jarosław Hlebowicz).

Organizatorami konkursu są VIII LO im. króla Kazimierza Wielkiego w Białymstoku, Instytut Historii UwB i Muzeum Wojska w Białymstoku. Wyniki konkursu znajdują się na stronie internetowej VIII LO w Białymstoku.

Nauczyciel historii w LO w Sokółce, opiekun uczniów
Jarosław Hlebowicz