Krzysztof Szczesiul finalistą Ogólnopolskiego Konkursu Matematycznego

Krzysztof Szczesiul

„Kto lekceważy osiągnięcia matematyki przynosi szkodę całej nauce, ponieważ ten, kto nie zna matematyki, nie może poznać innych nauk ścisłych i nie może poznać świata”.

Takie motto empirystycznego filozofa Rogera Bacona od lat przyświeca konkursowi organizowanemu przez Instytut Informatyki i Automatyki w Państwowej Wyższej Szkole Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży.

Do tegorocznej, siódmej już edycji Łomżyńskiego Konkursu Matematycznego zgłosiło się około dwustu uczniów, a 128 z nich przeszło do drugiego etapu.

Do ścisłego finału zakwalifikowała się setka uczestników z dwudziestu jeden szkół i z pięciu województw: podlaskiego, mazowieckiego, łódzkiego, kujawsko-pomorskiego i warmińsko-mazurskiego. Dwa pierwsze etapy konkursu odbyły się za pośrednictwem platformy internetowej. Uczestnicy mieli do rozwiązania 30 zadań. W finale uczestnicy zmierzyli się tylko z pięcioma zadaniami, jednak o podwyższonej trudności i bardziej oryginalnymi, niż zadania szkolne. Wśród finalistów znalazł się tez Krzysztof Szczesiul – uczeń klasy II b. Zwycięzcami okazali się licealiści z Białegostoku.

Po konkursie uczniowie wzięli udział w wykładzie dr hab. Marka Gawrysiaka z PWSIiP "Od logiki do automatyzacji rachowania – wycieczka w techniczne źródła informatyki". Potem można było zwiedzić budynek szkoły, nowocześnie wyposażone laboratoria Instytutu Żywności i Żywienia oraz Instytutu Automatyki i Robotyki.

Krzysztof Szczesiul brał także udział w Olimpiadzie Statystycznej, gdzie zajął 6 miejsce w etapie okręgowym. Mam nadzieję, że jego zainteresowanie matematyką będzie się rozwijało.

Grażyna Kazimierowicz
nauczyciel matematyki