Grzegorz Garbuz laureatem XLII Olimpiady Historycznej

ZaswiadczenieW dniach 1 - 4 kwietnia 2016 r. uczeń klasy III A Grzegorz Garbuz uczestniczył w Gdańsku w III etapie (finał ogólnokrajowy) XLII Olimpiady Historycznej. W zawodach wzięło udział 99 uczestników, w tym 7 osób z województwa podlaskiego. Zawody III etapu składały się z trzech części: pracy pisemnej na jeden z sześciu podanych tematów zgodnych z zadeklarowaną specjalnością (w przypadku Grzegorza był to temat ze średniowiecza dotyczący chrystianizacji Europy Środkowej w IX- XIV w.), pisemnej interpretacji wskazanych tekstów źródłowych i ustnej odpowiedzi dotyczącej dwóch wylosowanych pytań z epoki i 8 przeczytanych lektur.

Z każdej wymienionej części Grzesiek otrzymał oceny bardzo dobre. W sumie zdobył 85 punktów (na 100 pkt możliwych do uzyskania). Ostatecznie nasz uczeń został sklasyfikowany na V miejscu (ex aequo) i uzyskał tytuł laureata Olimpiady Historycznej. Tytuł ten uprawnia do zwolnienia z egzaminu maturalnego z historii (uczeń uzyskuje 100% punktów możliwych do zdobycia).

Olimpiada Historyczna to już trzecia olimpiada, w której Grzesiek uzyskał tytuł laureata. W klasie pierwszej był on laureatem Olimpiady Prawosławnej Wiedzy Religijnej, w klasie drugiej uzyskał tytuł laureata Olimpiady Języka Rosyjskiego. W ubiegłych latach uczestnikami finału Olimpiady Historycznej byli następujący uczniowie naszej szkoły: p. Marcin Makowiecki (2002), p. Joanna Wańczuk (2003), p. Maciej Daszuta (2004) i p. Piotr Kot (2006).

Opiekunem ucznia w trakcie Olimpiady Historycznej (rok szkolny 2014/2015 i 2015/2016) był p. Jarosław Hlebowicz.

Jarosław Hlebowicz
nauczyciel historii