z24552674VMlodziezowy Strajk Klimatyczny na Rynku Kosciuszki

Młodzieżowy Strajk Klimatyczny

15 marca 2019 roku w około 500 miastach na całym świecie odbył się Młodzieżowy Strajk Klimatyczny. W Białymstoku strajkowały uczennice z naszej szkoły. Mimo nieprzyjemnej, deszczowej pogody na strajku pojawiło się około dwustu osób. Uczniowie wyszli na ulice w trakcie zajęć szkolnych, żeby uświadomić politykom, jak ważne jest zatrzymanie zmian klimatycznych.

Oto postulaty, które ogłoszono:

-Potrzebujemy edukacji uświadamiającej o przyczynach i skutkach zmian klimatu.

-Potrzebujemy szkoły przyjaznej środowisku, z której wyjdziemy z odpowiednimi nawykami, takimi jak: unikanie plastiku, unikanie oleju palmowego, czy segregacja śmieci.

-Żądamy przyjęcia raportu IPCC jako podstawy działań politycznych.

-Potrzebujemy dostępu do informacji, które pozwolą nam na dokonywanie świadomych wyborów konsumenckich.

-Temat związany ze zmianami klimatu musi głośniej wybrzmieć w przestrzeni publicznej, musi być priorytetem dla mediów.

-Zmiana źródeł energii musi odbyć się szybko i zgodnie z zasadami sprawiedliwości społecznej.

Anna Paszko kl. 2a

Alekasndra Chomaniuk kl. 3c