Niesamowita maszyna

N M2W finale konkursu „NIESAMOWITA MASZYNA”, który odbył się 12.01.2018 r. na Politechnice Białostockiej drużyna Liceum Ogólnokształcącego im. M. Kopernika w skład której wchodzili: Natalia Głódź - IIIA, Jan Rochalski - IIIB i Rafał Rochalski - IIIB, zajęła III miejsce i została nagrodzona kwotą 1700,00 zł.

28.09.2017 r. Politechnika Białostocka ogłosiła konkurs p.n. „NIESAMOWITA MASZYNA”. Patronem konkursu był Rektor Politechniki Białostockiej.
Konkurs skierowany był do uczniów klas maturalnych z terenu całej Polski, kreatywnych, którym bliska jest tematyka fizyki, budowania, konstruowania, wprawiania obiektów w ruch i ciąg przyczynowo-skutkowy.

Do konkursu przystąpiła trójka uczniów Liceum Ogólnokształcącego im. M. Kopernika w Sokółce: Natalia Głódź, Jan Rochalski i Rafał Rochalski
Konkurs został podzielony na dwa etapy:

Etap I: polegał na zaprojektowaniu i zbudowaniu urządzenia „Niesamowita Maszyna”, wg koncepcji maszyny Rube Goldberga, która po uruchomieniu, na zasadzie domina, działając samodzielnie doprowadza do końcowego efektu. Następnie należało nakręcić krótki film dokumentujący działanie maszyny oraz przygotować krótki opis reakcji łańcuchowej, etapów powstawania urządzenia. Gotowy film należało udostępnić na portalu YouTube, a link do filmu oraz opis przesłać na adres mailowy Organizatora. 4 grudnia 2017 r. nastąpiło rozstrzygnięcie I etapu. 4 zespoły zostały zakwalifikowane do etapu II, który odbył się 12 stycznia 2018 r. na Politechnice Białostockiej w postaci prezentacji na żywo wyróżnionych projektów. Wśród 4 zespołów znalazła się nasza drużyna z projektem pn. „CHALLENDŻER’17”.
Drużynie dodawali otuchy uczniowie klas II i III o profilu politechnicznym, którzy po zwiedzeniu wydziałów PB dzielnie wspierali swoją drużynę.
W działaniach, Natalkę, Janka i Rafała wspierał prof. Andrzej Dowgiert. Natomiast opiekę nad uczniami klas II i III na wycieczce w Politechnice Białostockiej sprawowały panie: prof. Grażyna Kazimierowicz i prof. Krystyna Możejko-Andryszczyk.

Andrzej Dowgiert