Ostatnie "Czytanie w Bramie"

Ostatnie Grą wiejską” w Bohonikach zakończył się w sobotę, 3 października 2015 r., projekt „Czytanie w Bramie”, do udziału w którym zostaliśmy zaproszeni przez głównego organizatora- Związek Tatarów Rzeczypospolitej Polskiej.

Celem projektu było poznanie zwyczajów i obyczajów charakterystycznych dla naszej wielokulturowej Sokółki, ocalenie ich od zapomnienia oraz zachęcenie do pielęgnowania i przekazywania kolejnym pokoleniom.

Podczas cyklicznych spotkań, odbywających się od czerwca do października, w bramie łączącej stare kamieniczki Tyzenhauza, poznawaliśmy romskie, tatarskie, żydowskie, katolickie i prawosławne tradycje związane z zaślubinami, narodzinami, świętami i obrzędami pogrzebowymi. Uczyliśmy się tolerancji i szacunku, chociaż- jak się okazało- tak naprawdę więcej nas łączy niż dzieli.

Przy okazji prezentowaliśmy i poznawaliśmy twórczość poetów nam najbliższych, bo pochodzących z naszej „małej ojczyzny”. Gromadzący się licznie podczas spotkań mieszkańcy miasta mogli usłyszeć - w wykonaniu naszych uczniów - m.in. wiersze Leonardy Szubzdy, Andrzeja Wróblewskiego, Piotra Nowika, Zofii Wróblewskiej i naszej absolwentki- Joanny Raczkowskiej.

Każdemu spotkaniu towarzyszyła wystawa starych zdjęć, książek etnograficznych i degustacja potraw typowych dla naszej oraz romskiej, tatarskiej i żydowskiej kuchni.

Zwieńczeniem projektu była wspomniana już „Gra wiejska”, podczas której uczestnicy, zaopatrzeni w mapki, wędrowali po Bohonikach, odwiedzając meczet, mizar, jurtę i przydrożną kapliczkę. A towarzyszyła im cudowna jesienna pogoda z mieniącymi się w słońcu złotymi liśćmi i unoszącymi się nitkami babiego lata ...

Była też fotorelacja ze spotkań, podziękowania i pamiątkowe dyplomy dla najaktywniejszych uczestników projektu. My również przygotowaliśmy podziękowania i słodką niespodziankę dla Prezesa Związku Tatarów Rzeczypospolitej Polskiej oddziału w Bohonikach- pani L. Asanowicz.

W projekcie „Czytanie w Bramie” uczestniczyli: Angelika Babynko, Weronika Sewastianik (kl. I a/e), Patrycja Biziuk (kl. I d), Michał Kułakowski (kl. II b), Marek Kosacki (kl. III a), Klaudia Plichta, Klaudia Daszuta, Gabriela Kiedysz (kl. III b) oraz nasi absolwenci Joanna Raczkowska, Jakub Andracki, Piotr Zaborowski.

Wspierali nas: Magdalena Horsztyńska (kl. I a/e), Gabriela Kowejsza (kl. III a), Paweł Sujeta, Szymon Szoka, Piotr Łapicz (kl. III b).

W „Grze wiejskiej” dodatkowo uczestniczyli: Joanna Sarosiek, Paweł Wasilewski (kl. II a), Róża Asanowicz (kl. I d).

Wszystkim- serdecznie dziękuję!

Małgorzata Kułakowska