Piotr Ryszkiewicz finalistą Olimpiady Wiedzy Ekologicznej

Piotr Ryszkiewicz i Grazyna LaszukW dniach 3-5 czerwca 2016 r. w Krakowie odbył się finał centralny XXXI Olimpiady Wiedzy Ekologicznej, zorganizowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego we współpracy z Uniwersytetem Jagiellońskim. Uczestniczyło w nim 112 najlepszych uczniów z całej Polski, wyłonionych spośród ponad 28 000 uczestników pierwszego etapu. Naszą szkołę i województwo podlaskie reprezentował Piotr Ryszkiewicz, uczeń klasy II C, który uzyskał zaszczytny tytuł Finalisty XXXI OWE.

Zadaniem uczestników było rozwiązanie trudnego testu kompetencji z zakresu ekologii i ochrony środowiska. Zakres merytoryczny tej interdyscyplinarnej olimpiady znacząco wykraczał poza zagadnienia przewidziane podstawą programową.

Równolegle z finałem pisemnym odbył się VI Eko-Test Toyoty, którego zakres obejmował m.in. technologie stosowane przez tę firmę w cyklu produkcyjnym samochodów hybrydowych. Piotr znalazł się w gronie 10 osób, które napisały ten test najlepiej.

Organizatorzy zadbali o uatrakcyjnienie pobytu w Krakowie, organizując wyprawy terenowe – spacer traktem królewskim od Barbakanu do Wawelu przez Collegium Novum UJ oraz wycieczkę na Kampus Uniwersytetu Jagiellońskiego i do kopalni soli w Wieliczce.

Warto przypomnieć, że na eliminacjach okręgowych olimpiady w kwietniu Piotr zajął II miejsce i uzyskał tytuł Laureata Finału Okręgowego XXXI Olimpiady Wiedzy Ekologicznej. Teraz jako finalista etapu centralnego ma wstęp na kierunki przyrodnicze na 60 polskich uczelni wyższych.

Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Grażyna Laszuk
Opiekun merytoryczny ucznia