Piotr Ryszkiewicz laureatem XVIII Podlaskich Mistrzostw w Ortografii

Pierwszego dnia wiosny w V LO im. Jana III Sobieskiego w Białymstoku odbyły się XVIII Podlaskie Mistrzostwa w Ortografii. Uczestnicy zmagali się w kategoriach: szkoły gimnazjalne, ponadgimnazjalne, szkoły z polskim językiem nauczania na Białorusi i w kategorii open. Wyniki ortograficznych potyczek uczestnicy poznali dopiero 11 kwietnia, podczas uroczystej gali.

W tegorocznej edycji dyktanda nie przyznano tytułu Mistrza Ortografii ponieważ nikt nie ustrzegł się błędów. Dyktando o chimerycznym antypodróżniku okazało się arcytrudne. Uczestnicy, a było ich niespełna pięćdziesięcioro, zrobili wspólnie ponad dwa tysiące dwieście błędów! Ale byli wśród nich tacy, którzy mieli ich naprawdę niewiele i właśnie oni odebrali pamiątkowe dyplomy i nagrody. Wśród nich był uczeń naszego liceum - Piotr Ryszkiewicz (kl. IIIC), który został laureatem III miejsca. Dyplom uznania otrzymała również pani Małgorzata Kułakowska.

Podlaskie Mistrzostwa w Ortografii mają na celu m.in. poznanie historii języka polskiego, procesów zachodzących we współczesnym języku, jak również wskazanie na wartość ojczystej mowy.

Małgorzata Kułakowska
nauczyciel j. polskiego