Poznajemy kulturę i odkrywamy talenty

DSCN5297"Szukamy talentów - wielokulturowość w poezji" to kolejny projekt, który uczniowie LO w Sokółce realizowali wspólnie ze Związkiem Tatarów Rzeczypospolitej Polskiej o. Bohoniki, z Biblioteką Publiczną, Sokólskim Ośrodkiem Kultury i Uniwersytetem Trzeciego Wieku.

Głównym celem projektu była promocja talentów literackich, publikacja tomiku poetyckiego oraz integracja kulturowa i pokoleniowa. Podczas kolejnych spotkań, które od sierpnia do października odbywały się w kinie "Sokół", uczniowie liceum razem z mieszkańcami miasta, poznawali twórczość poetów romskich, żydowskich, chrześcijańskich i tatarskich. Spotkaniom towarzyszyła również wielokulturowa muzyka, śpiew i taniec. Gościliśmy też m.in. Zespół Buńczuk i grupę Tatarów z Kaliningradu.

Ostatnie spotkanie, które odbyło się 8 listopada, było okazją do podsumowania projektu, wręczenia pamiątkowych dyplomów i podziękowań oraz do zaprezentowania wydanego tomiku poetyckiego pt. "Tu, gdzie zdarzają się cuda. Wielokulturowość w poezji." Znalazły się w nim wiersze nowych twórców, m.in. absolwentki naszego liceum - Joanny Raczkowskiej. Okładkę do tomiku zaprojektowała zaś uczennica kl. III A/E - Natalia Głódź.

Cele projektu zostały więc zrealizowane, a talenty odkryte - zarówno te literackie, jak i plastyczne.

Wszystkich zachęcamy do lektury nowego tomiku i do obejrzenia fotorelacji z przebiegu projektu.

Małgorzata Kułakowska,
Jolanta Zielenkiewicz