Spotkanie z kulturą

IMG 267417 października uczniowie kl. II a/e oraz grupka osób z kl. II b/c i kl. I c wraz z profesor Małgorzatą Kułakowską i profesor Eugenią Garbuz uczestniczyli w Centrum Edukacji Nauczycieli w Białymstoku, w spotkaniu z poetą, reportażystą, kulturoznawcą i ornitologiem - Michałem Książkiem. Uczestnicy spotkania mieli szansę wysłuchać fascynujących opowieści autora o podróżach m.in. na Syberię czy wzdłuż wschodniej granicy Polski.

To dzięki tym podróżom, powstały reportaże: „Jakuck” i „Droga 816” - zdobywca Literackiej Nagrody Gdynia 2016. Pan Michał Książek zachęcał uczniów do twórczego wykorzystania swoich umiejętności i próby pisania własnych prac. Zwrócił też uwagę na kulturotwórczą rolę przyrody oraz na bogactwo, różnorodność i niezwykłość naszego regionu.

Następnym punktem wycieczki była wizyta w kinie Helios, gdzie uczniowie obejrzeli - nagrodzony Złotymi Lwami na Festiwalu Filmowym w Gdyni - film w reżyserii Jana P. Matuszyńskiego „Ostatnia rodzina”. Jest to opowieść o Zdzisławie Beksińskim i jego rodzinie. Akcja filmu zaczyna się w 1977 roku, gdy Tomasz Beksiński wprowadza się do swojego mieszkania, niedaleko swoich rodziców. Fabuła koncentruje się na warszawskim okresie życia rodziny Beksińskich. Ekranizacja nie pozostawiła uczniów obojętnych na losy tytułowej rodziny oraz wywołała wiele emocji i stała się inspiracją gorących dyskusji.

Był też czas wolny na posiłek i spacer po galerii...

Za udany wyjazd dziękujemy naszej wychowawczyni - p. M. Kułakowskiej i p. E. Garbuz.

Paulina Michałowska, klasa II a/e