Pokochać  Polskie Tatry

Pokochać  Polskie TatryW dniach od 6 do 11 września 2015 roku 42 uczniów (głównie z klas mundurowych) i 4 nauczycieli naszej szkoły przy wsparciu Starostwa Powiatowego w Sokółce mieli okazję wyjechać do stolicy polskich Tatr – do Zakopanego – do niezwykłego miejsca pod względem przyrodniczym, kulturowym i turystycznym.

Wyjazd miał charakter edukacyjno – wypoczynkowy. Uczniowie podczas pobytu w Zakopanem mieli zorganizowane różne formy aktywności fizycznej jak i intelektualnej. Do jednej z nich należało przeprowadzenie szkolenia w zakresie bezpieczeństwa, udzielania pierwszej pomocy, zwłaszcza podczas turystyki górskiej, przeprowadzone przez Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe. Uczniowie mogli dowiedzieć się i zobaczyć pracę ratowników górskich oraz sprzęt, który służy ratowaniu ludzi.

Uczniowie również mieli okazję, aby zmierzyć się z pięknem gór i zdobyć najbardziej znane szczyty górskie w Tatrach. Podczas pobytu młodzież mogła stanąć na szczycie Giewontu, Kasprowego Wierchu, Kondrackiej Kopy, Małołączniaka, Krzesanicy i Ciemniaka. Nie zabrakło również podczas wędrówek górskich pięknych i znanych dolin i miejsc: Dolina Białej Łąki, Dolina Strążyska, Dolina Roztoki, Dolina Pięciu Stawów, Morskie Oko, Wielki Staw Polski, Dolina Kościeliska, Gubałówka, najwyższy polski wodospad – Siklawa oraz inne: Wodogrzmoty Mickiewicza, Siklawica. Podczas wędrówek uczniowie mogli zdobywać wiedzę w praktyce: poprzez obserwację i przewidywanie pogody, przez wyjaśnianie zjawisk i procesów zachodzących w górach itp.

Nie zabrakło również wielu wspaniałych, integracyjnych spotkań pomiędzy uczniami, opiekunami. Wszyscy mogli się cieszyć przez wspólne posiłki, wieczorne zabawy, gry, ogniska oraz wiele rozmów.

Wielu uczniów miało okazję zobaczyć i przebywać po raz pierwszy w tym urokliwym zakątku Polski. Pobyt w górach przyniósł wiele radości, pomimo zmęczenia, które nieraz dało się we znaki. Chętnie by się powróciło jeszcze raz w te wspaniałe miejsca, widoki i dla nich jest warty każdy trud, bo żeby zrozumieć góry trzeba je pokochać.

ks. Michał Urban