Warsztaty na temat szczepień

WP 20171201 0051 grudnia 2017 uczniowie klasy IIc (profil medyczny) Liceum Ogólnokształcącego Sokółce wzięli udział w konferencji szkoleniowej dla pracowników ochrony zdrowia , przedstawicieli samorządów lokalnych oraz zaproszonych gości pn. "Szczepienia ochronne – szczepić czy nie szczepić”.

WP 20171201 007Konferencja odbyła się w budynku Zespołu Szkół Rolniczych im. mjr. Henryka Dobrzańskiego-Hubala. Pomysłodawcą i organizatorem konferencji był Starosta Sokólski Piotr Rećko. Zaproszonymi gośćmi byli dr nauk medycznych Dorota Bielska z Zakładu Medycyny Rodzinnej Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, mgr Janina Chociej z Powiatowej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Sokółce, mgr Paulina Kalinowska z Zakładu Podstawowej Opieki Zdrowotnej, Wydział Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, pani Anna Dusza-Ciechanowska z Wydziału Edukacji Kultury i Sportu Urzędu Miasta w Kielcach i dr Hubert Czerniak. Uczniowie mieli możliwość zapoznania się z najnowszymi doniesieniami na temat działania szczepionek na organizm człowieka, sytuacji, w których szczepienie jest wykluczone ze względu na stan zdrowia dziecka, a także poznać opinie specjalistów na temat konieczności szczepień. W ostatnich latach pojawia się coraz więcej wątpliwości na temat zasadności szczepień i niekorzystnego wpływu szczepionek na zdrowie dziecka. Coraz większa ilość rodziców nie szczepi dzieci w ogóle bojąc się powikłań, np. w postaci rozwoju autyzmu. Udział w konferencji umożliwił młodym ludziom wyrobienie własnego zdania nt tak kontrowersyjnego tematu.

Krystyna Grzesik