Warsztaty terenowe w oczyszczalni ścieków w Sokółce

oczyszczalnia 1Dnia 16.10.17r. kl. IIIae realizująca zajęcia z przyrody wzięła udział w zajęciach prowadzonych przez pana Piotra Łapicza w oczyszczalni ścieków w Sokółce. Uczniowie mieli okazję dowiedzieć się, że miejska oczyszczalnia ścieków w Sokółce działa od 1974 roku, przyjmuje obecnie od 3000 do 4500 m3 na dobę ścieków, reprezentuje typ oczyszczalni mechaniczno-biologicznej, zajmuje się oczyszczaniem ścieków w technologii osadu czynnego w  reaktorach sekwencyjnych.

Pan Piotr Łapicz poinformował ponadto, że w 2010 - 2011 roku przeprowadzono modernizację oczyszczalni ścieków zwiększając moc niektórych urządzeń, dzięki współpracy z Wojewódzkim Funduszem Ochrony środowiska i Gospodarki Wodnej w Białymstoku. Uczniowie zapoznali się ze wszystkimi etapami oczyszczania ścieków. Dowiedzieli się co robi się z powstałym osadem z oczyszczania ścieków i jak produkuje się rolowane trawniki. Podsumowując warsztaty pan Piotr jeszcze raz podkreślił czego nie należy wrzucać do kanalizacji oraz opowiedział jakie kierunki studiów należy ukończyć, aby pracować w Miejskim Przedsiębiorstwie Wodociągów i Kanalizacji.

Danuta Lewczuk
nauczyciel geografii