Zajęcia profilaktyczne z alkogoglami

Kilka klas uczestniczyło w zajęciach z użyciem alkogogli. Są to specjalnie przygotowane okulary, które sprawiają, że świat wygląda podobnie jak po wypiciu alkoholu (nasze imitowały stan nietrzeźwości 0,8 – 1,5 promila). Każde ćwiczenie najpierw było wykonywane bez okularów, by porównać efekt tych samych czynności na trzeźwo i „pod wpływem alkoholu”. Okazało się, że założenie alkogogli skutkuje:

- podwójnym widzeniem
- spowolnieniem czasu reakcji
- problemem z ustaleniem odległości
- myleniem kierunków
- pogorszeniem koordynacji ruchowej
- zniekształceniem widzianego obrazu
- zniekształceniem widzenia kolorów

Było sporo śmiechu, trochę nabitych siniaków, ale te ćwiczenia dały pełną świadomość tego, jak trudno wykonywać jakieś czynności po spożyciu alkoholu, że można zrobić sobie lub innym ludziom krzywdę.
Zajęcia poprzedzone były dyskusją na temat mitów i stereotypów dotyczących alkoholu. Muszę przyznać, że wiedza uczniów na ten temat jest bardzo duża, a w połączeniu z praktycznymi ćwiczeniami w alkogoglach pozwoli dokonywać tych właściwych i zdrowych wyborów.

Krystyna Możejko-Andryszczyk