IX Ogólnopolska Olimpiada Myśli Jana Pawła II

12 czerwca 2017r. w Zespole Szkół w Sokółce odbył się etap ogólnopolski IX Olimpiady Myśli Jana Pawła II. Swoją obecnością zaszczycili nas: Jego Eminencja Arcybiskup Edward Ozorowski, Wojewoda Podlaski – Bohdan Józef Paszkowski, Podlaski Kurator Oświaty – Jadwiga Mariola Szczypiń, Starosta Sokólski – Piotr Rećko, z-ca Burmistrza Sokółki – Adam Marian Kowalczuk oraz księża i siostry zakonne pracujące w sokólskich parafiach.

Olimpiadę rozpoczęliśmy Mszą św. w kościele pw. Św. Antoniego – Sanktuarium Cudu Eucharystycznego w Sokółce pod przewodnictwem Arcybiskupa Edwarda Ozorowskiego. Homilię wygłosił ks. dr Bogdan Skłodowski – Dyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii Metropolitarnej w Białymstoku. Następnie zaproszeni goście, uczestnicy i opiekunowie udali się do hali Zespołu Szkół w Sokółce, gdzie odbyło się oficjalne otwarcie olimpiady. Następnie uczestnicy olimpiady – 58 uczniów z całej Polski, pisali test sprawdzający wiedzę z wybranych tekstów św. Jana Pawła II. Opiekunowie udali się do Kościoła i Sali Pielgrzyma, aby wysłuchać informacji o Cudzie Eucharystycznym i poznać świadectwa osób, które doznały łask modląc się do Jezusa Eucharystycznego. Do etapu ustnego olimpiady przystąpili 3 najlepsi uczestnicy po teście pisemnym z gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Seria trudnych pytań wyłoniła najlepszych – laureatów IX Ogólnopolskiej Olimpiady Myśli Jana Pawła II.

Laureaci w kategorii gimnazjum:

I miejsce - Maślanka Julia (Publiczne Gimnazjum Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich w Stanisławiu Górnym)
II miejsce - Kocot Dominika ( Publiczne Gimnazjum Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich w Stanisławiu Górnym)
III miejsce - Cyboroń Agnieszka Wiktoria (Publiczne Gimnazjum w Zespole Szkół im. Lotników Brytyjskich w Żdżarach)

Wyróżnienia w kategorii gimnazjum:

1. Niewrzał Patrycja - Gimnazjum im. Ks. Stanisława Konarskiego w Skierniewicach
2. Marusiak Katarzyna Ewa - I Prywatne Gimnazjum w Bolesławcu
3. Pyteraf Małgorzata - Gimnazjum Dwujęzyczne w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Krośnie
4. Tyszka Karolina - Gimnazjum im. Jana Pawła II w Kolnie
5. Wróbel Julia - Zespół Szkół Samorządowych Gimnazjum w Roczynach

Laureaci w kategorii szkół ponadgimnazjalnych:

I miejsce - Leśniak Piotr Jan (I LO im. T Kościuszki w Myślenicach)
II miejsce - Niemczyk Karolina (Liceum Ogólnokształcące w Zespole Szkół Publicznych w Rymanowie)
III miejsce - Mucha Alicja (LO im. Joachima Lelewela w Żelechowie)

Wyróżnienia w kategorii szkół ponadgimnazjalnych:

1. Kochanek Katarzyna Diana - Liceum Ogólnokształcące w Zespole Szkół Nr 5 w Krośnie
2. Borzęcka Marlena - LO im. Joachima Lelewela w Żelechowie
3. Ławrynowicz Justyna - Zespół Szkół im. Gen. Nikodema Sulika w Dąbrowie Białostockiej
4. Miszkurka Katarzyna - LO im. Joachima Lelewela w Żelechowie
5. Majewska Anna - I LO im. T Kościuszki w Myślenicach

Laureaci i wyróżnieni uczestnicy otrzymali nagrody rzeczowe ufundowane przez Starostę Sokólskiego i publikacje katolickie ufundowane przez Podlaskiego Kuratora Oświaty i Kurię Metropolitarną w Białymstoku. Wszyscy uczestnicy i opiekunowie otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz upominki ufundowane przez Starostę Sokólskiego.

Na zakończenie olimpiady goście, uczestnicy i opiekunowie zaproszeni zostali na agapę – posiłek, który został przygotowany dzięki sponsorom – Starosta Sokólski, Bank Spółdzielczy w Sokółce, państwo Bożena i Zbigniew Jaroś, Biuro Serwis Marcin Dylewski, którym serdecznie dziękujemy.

Uczestnikom gratulujemy wiedzy i życzymy, aby wcielali w życie nauczanie Jana Pawła II.

Do zobaczenia na X Olimpiadzie Myśli Jana Pawła II – za rok.

Iwona Grzybowska