III edycja "NIESAMOWITEJ MASZYNY"

1 czerwca odbył się finał III edycji konkursu „Niesamowita Maszyna”. Tym razem w wersji online. Z 11 drużyn zgłoszonych do konkursu, 6 zostało zakwalifikowanych do finału. Drużyny zaprezentowały działanie swoich niezwykłych maszyn z powodu pandemii online.

Tegoroczna edycja konkursu była wyjątkowa, a jego uczestnicy musieli uzbroić się w cierpliwość i poradzić sobie z dodatkowym stresem. Z powodu pandemii finał konkursu odbył się później niż pierwotnie planowano, a dodatkowo trzeba było przygotować miejsce do prezentacji maszyny online przed Komisją Konkursową.

W dniu finału, czyli 1 czerwca, Komisja Konkursowa łączyła się indywidualnie z każdą drużyną. Finaliści mieli za zadanie uruchomić swoją maszynę i opowiedzieć o jej działaniu. Całość indywidualnego spotkania z Komisją trwała maksymalnie 15 minut. Po prezentacji wszystkich maszyn, jury udało się na naradę. Po godzinie poznaliśmy wyniki tegorocznej edycji.

Pierwsze miejsce w konkursie oraz 5 tys. złotych zdobyło rodzeństwo: Tomasz Tumiel i Piotr Tumiel. Starszy z braci reprezentuje Zespół Szkół Elektrycznych im. prof. Janusza Groszkowskiego w Białymstoku, młodszy LO im. Mikołaja Kopernika w Sokółce. Piotr Tumiel jest uczniem klasy IF (profil politechniczny) naszego liceum. Ich zwycięska maszyna nosi nazwę „Kulkocoster”.

Członkowie Zespołu oprócz nagrody pieniężnej o wartości 5000,00 zł otrzymują indywidualnie prawo do podjęcia studiów stacjonarnych na dowolnie wybranym kierunku Politechniki Białostockiej prowadzonym na Wydziale: Architektury, Budownictwa i Nauki o Środowisku, Elektrycznym, Inżynierii Zarządzania, z pominięciem konkursu świadectw.

Opiekunem drużyny był nauczyciel fizyki i informatyki w LO w Sokółce
p. prof. Andrzej Dowgiert

III edycja „Niesamowitej Maszyny” odbyła się pod patronatem Rektora Politechniki Białostockiej oraz Stowarzyszenia Mensa Polska . Organizację konkursu wsparła Fabryka Mebli „Forte” S.A ., Program Odkrywcy Diamentów i portal popularnonaukowy Geekstok.pl .

Patroni medialni to Radio Akadera , Platon TV oraz portal studia.pl .

Prace konkursowe oceniła Komisja Konkursowa w składzie:

• Prorektor ds. Studenckich PB prof. dr hab. Jarosław Perszko (przewodniczący),
  • Pełnomocnik Dziekana Wydziału Architektury ds. Rozwoju i Współpracy dr inż. arch. Adam Jakimowicz,
  • Pełnomocnik Dziekana Wydziału Budownictwa i Nauk o Środowisku ds. Rozwoju i Współpracy dr inż. Barbara Sadowska-Buraczewska,
  • Dyrektor Instytutu Automatyki, Elektroniki i Elektrotechniki dr hab. inż. Bogusław Butryło, prof. PB,
  • Prodziekan ds. Studenckich i Dydaktyki dr Ewa Rollnik-Sadowska,
  • dr n.med. inż. Jerzy Sienkiewicz obejmujący stanowisko ds. współpracy
  • i rozwoju kreatywności na Politechnice Białostockiej,
  • specjalista ds. public relations Łukasz Seweryński,
  • przedstawiciel firmy Fabryki Mebli Forte S.A. –
  • sponsora nagrody głównej – Izabela Niziałek, kierownik działu rekrutacji i Employer Brandingu,
  • kierownik Działu Promocji Politechniki Białostockiej Katarzyna Myśliwiec.

Po raz kolejny zespół z LO znalazł się wśród laureatów " Niesamowitej maszyny". W poprzednich edycjach w 2018r. III miejsce zdobyli: Natalia Głódź, Jan Rochalski i Rafał Rochalski i zostali nagrodzeni kwotą 1700zł. W 2019r. Jakub Kozłowski i Paweł Klepacki zajęli II miejsce i otrzymali nagrodę 2000zł.

Działanie maszyny z edycji 2020 możesz obejrzeć tu: www.youtube.com/watch (https://www.youtube.com/watch?v=_Fr1ji8a9C8)