Olimpiada Solidarności

Uczeń naszej szkoły Michał Piotr Kułakowski (kl. II B) uczestniczył w finale ogólnopolskim III edycji Olimpiady Solidarności. Dwie dekady historii. Olimpiada dotyczy historii Polski w latach 1970-1989 ze szczególnym uwzględnieniem dziejów opozycji antykomunistycznej. Zawody finałowe poprzedzone były kilkudniową wizytą studyjną w Gdańsku (kwiecień 2016).

W rozgrywce finałowej (Kraków, 14-16 kwietnia 2016) uczestniczyło 16 trzyosobowych zespołów reprezentujących poszczególne województwa. W skład zespołu województwa podlaskiego wchodziło dwoje uczniów z LO w Zambrowie oraz reprezentant naszej szkoły. Pod opieką nauczycielki historii z Zambrowa przygotowali oni prezentację na temat Kultura niezależna w latach 1970-1989. Jej oddziaływanie społeczne w czasach PRL. W Krakowie uczniowie zaprezentowali wyniki swojej pracy oraz odpowiadali na pytania dotyczące prezentacji i historii Polski w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiatych XX w. Zawody finałowe zakończyły się zwycięstwem uczniów z województwa opolskiego, II miejsce zajęli reprezentanci województwa śląskiego, III (ex aequo) przypadło województwom zachodniopomorskiemu i małopolskiemu. Drużyna z naszego województwa zajęla IX miejsce. Jedną z atrakcji przygotowanych przez organizatorów był udział w koncercie zespołu Raz, dwa, trzy.
Opiekunem ucznia był nauczyciel historii prof. Jarosław Hlebowicz.

Jarosław Hlebowicz