Pielgrzymka maturzystów Liceum Ogólnokształcącego w Sokółce do Rzymu

DSC 0581W dniach 02 – 08 października nasi uczniowie, głównie maturzyści, udali się na pielgrzymkę do Wiecznego Miasta - Rzymu. Młodzież, w atmosferze modlitwy i skupienia, zwiedzała najważniejsze miejsca związane z początkiem chrześcijaństwa. Do nich należały m.in. cztery Bazyliki Większe, zwane Papieskimi: Bazylika Św. Piotra, Św. Pawła za Murami, Św. Jana na Lateranie oraz Matki Bożej Większej (Śnieżnej).

Program pielgrzymki był bardzo bogaty i obejmował także zwiedzanie starożytnej części Rzymu.: Koloseum, Forum Romanum, Panteonu, Kapitolu. W programie nie zabrakło również słynnej Fontanny di Trevi, Zamku Anioła z pięknymi mostami na rzece Tyber, gwarnych i pełnych uroku uliczek oraz placów, czy malowniczych Schodów Hiszpańskich. Dzięki profesjonalnemu komentarzowi przewodników zwiedzanie zabytków okazało się niezapomnianą lekcją historii.

Jednym z najważniejszych punktów programu pielgrzymki była audiencja generalna u Papieża Franciszka. Natomiast przy grobie Św. Jana Pawła II została odprawiona Msza Św., celebrowana przez organizatora wyjazdu, ks. Michała Urbana. Uczniowie wraz z opiekunami modlili się o pomyślność podczas egzaminów maturalnych oraz w swoich osobistych intencjach.

Wszyscy w trakcie wyjazdu mogli się cieszyć przepiękną pogodą, która umożliwiła korzystanie z piaszczystych rzymskich plaż nad Morzem Tyrreńskim. Przepyszne lody, specjały włoskiej kuchni oraz niesamowita włoska gościnność, pozwoliły wszystkim choć na chwilę oderwać się od codzienności..

Wyjazd dostarczył wielu niezapomnianych wrażeń, a młodzież oprócz duchowego przygotowania do egzaminu maturalnego, miała okazję zwiedzić jedno z najpiękniejszych miast Europy. Wszyscy uczestnicy pielgrzymki są bardzo wdzięczni ks. Michałowi Urbanowi za jej zorganizowanie.

Stanisław Marchiel