Olimpiada Wiedzy o Świecie Antycznym

Aleksander 2Od roku szkolnego 2005/2006 odbywa się Olimpiada (początkowo Konkurs) Wiedzy o Świecie Antycznym. Jej organizatorem jest Wydział Prawa UwB. Uczniowie naszej szkoły uczestniczyli we wszystkich edycjach Olimpiady.

W dotychczasowej historii 25 uczniów (w tym sześć osób dwukrotnie) wzięło udział w III etapie czyli finale Olimpiady. Uczestnicy tego etapu odpowiadają ustnie na pięć pytań dotyczących starożytności. W biężącym roku szkolnym odbyła się jubileuszowa X edycja Olimpiady. W etapie szkolnym uczestniczyło 10 uczniów, do II etapu awansowało 6: Adam Kozłowski, Grzegorz Garbuz, Paweł Burnos, Patryk Szumiński (wszyscy z III A), Michał Piotr Kułakowski (II B) i Artur Jelski (II D). Uczniowie Ci 15 stycznia 2016 r. wzięli udział w II etapie (test złożony z 50 pytań zamkniętych i 20 otwartych). Aby awansować do III etapu należało uzyskać minimum 70 punktów (na 90 możliwych). Próg ten przekroczył Adam Kozłowski, który 8 lutego 2016 r. uczestniczył w rozgrywce finałowej. Jej uczestnikami bylo 25 uczniów szkół ponadgimnazjalnych z całej Polski. Nasz reprezentant odpowiadał na pytania dotyczące filozofii Platona, Egiptu w czasach ptolemejskich, hellenizmu, dyktatury Sulli i historyków starożytności. Adam znalazł się wśród sześciu najlepszych uczniów, z których trzech uzyskało tytuł laureata, a kolejnych trzech finalisty. Główną nagrodą dla czołowej "szóstki" były indeksy na Wydział Prawa UwB.

Przypominam nazwiska dotychczasowych uczestników III etapu Olimpiady Wiedzy o Świecie Antycznym:

rok szkolny 2005/2006 (I edycja) - Piotr Tatarczuk, Monika Drożdżewicz, Justyna Stelmaszek, Ewa Paruk i Ewa Górska,

rok szkolny 2006/2007- Ewa Górska (po raz II) i Paweł Barcewicz,

rok szkolny 2007/2008- Łukasz Chłus, Julita Szoka, Paweł Barcewicz (po raz II) i Joanna Bilmin,

rok szkolny 2008/2009- Łukasz Chłus (po raz II), Jacek Błahuszewski, Marcin Gregorczyk, Daniel Antropik, Sylwia Siemieńczuk i Karol Antoniewski,

rok szkolny 2010/2011- Marcin Gregorczyk (po raz II), Marcin Sańko, Michał Borowski, Anna Kołejda, Izabela Olechno, Piotr Zajkowski i Ludwik Kazimierz Doroszkiewicz,

rok szkolny 2011/2012- Grzegorz Ciuruk i Anna Kołejda (po raz II),

rok szkolny 2012/2013- Mateusz Lisowski, Grzegorz Ciuruk (po raz II), Piotr Nasuto i Dawid Kieda (laureat Olimpiady).

Nauczyciel historii i wosu
Jarosław Hlebowicz