Wędrujący Filmoznawca Filmoteki Szkolnej w naszym LO

DSCN8359"Wędrujący Filmoznawcy Filmoteki Szkolnej" to projekt realizowany przez Filmotekę Narodową – Instytut Audiowizualny przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Skierowany jest do szkół ponadpodstawowych, zainteresowanych długofalową działalnością na polu edukacji filmowej. Łączy potencjał aktywnych nauczycieli oraz filmoznawców. Wszystko po to, by film stał się czytelnym tekstem kultury.

Projekt cieszy się ogromnym zainteresowaniem, co potwierdzają licznie napływające do niego zgłoszenia szkół z całej Polski. Spośród 130 zgłoszonych w tym roku szkół, zakwalifikowano ostatecznie 15 - w tym nasze liceum! To duży sukces i ogromna satysfakcja, zwłaszcza że w roku ubiegłym również gościliśmy w szkole Wędrującego Filmoznawcę.
W ramach projektu uczniowie i nauczyciele uczestniczyli tym razem w cyklu trzech bezpłatnych warsztatów, prowadzonych przez filmoznawcę - mgr Annę Pokłosiewicz z Warszawy.

Z ogromną pasją i zaangażowaniem pani Ania Pokłosiewicz wprowadziła najpierw uczniów klasy I A i klasy II A, a potem nauczycieli w tajniki sztuki filmowej. Na pierwszych warsztatach, które odbyły się 10 kwietnia, zwróciła uwagę na rolę i znaczenie postprodukcji w kinie. Zastanawialiśmy się czemu służy montaż, udźwiękowienie, muzyka, kolory, czy efekty specjalne. Na kolejnych zajęciach, 23 kwietnia, mówiliśmy o typach i gatunkach filmów. Skoncentrowaliśmy się na dokumencie i mockumencie - na ile te gatunki pokazują "prawdę", a na ile są kreacją. Ostatnie warsztaty, 4 czerwca, były okazją do sprawdzenia swojej wiedzy i analizy fragmentów filmów. Wybrane sceny z filmu "Jak być kochaną" w reż. W. Hasa, należącego do klasyki polskiej kinematografii, pokazały nam m.in. bogactwo odwołań do innych tekstów kultury. Zaś fragmenty serialu "Black Mirror" były doskonałym komentarzem do współczesności.

Dzięki warsztatom z Wędrującym Filmoznawcą uczestnicy otrzymali wsparcie w zakresie rozwijania umiejętności i narzędzi pracy z filmem, poszerzyli wiedzę z zakresu historii kina polskiego i światowego. Zaś koordynatorzy projektu - Małgorzata Kułakowska, Eugenia Garbuz i Jolanta Zielenkiewicz - otrzymali dodatkowo wsparcie merytoryczne i organizacyjne ze strony Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego.

Podczas każdych zajęć było dużo ćwiczeń, głównie interpretacyjnych, ciekawostek, przykładów, fragmentów filmów ilustrujących omawiane zagadnienia. Szkoda tylko, że warsztaty już się skończyły... Ale chyba nikt nie ma już wątpliwości, że film to prawdziwe dzieło sztuki, które wymaga świadomego i krytycznego odbiorcy.

Małgorzata Kułakowska, Eugenia Garbuz, Jolanta Zielenkiewicz,
szkolni koordynatorzy projektu