Wycieczka do Białegostoku

Grupa uczniów LOW grudniu uczniowie klas medycznych (IIc i IIIc) uczestniczyli w wycieczce edukacyjnej na Uniwersytet w Białymstoku. W programie wycieczki znalazły się:

- Zwiedzanie Uniwersyteckiego Centrum Przyrodnicze im. Profesora Andrzeja Myrchy.

Młodzież zwiedziła szereg wystaw tematycznych, m.in. Środowiska przyrodnicze północno – wschodniej Polski, Przyroda rejonów polarnych, Filogeneza tkankowców, Historia życia na Ziemi, Minerały i skały. Przewodnicy w sposób niezwykle ciekawy i profesjonalny opowiadali o eksponatach i zbiorach oraz przybliżyli nam historię muzeum, którego początki sięgają roku 1980.

- Wysłuchanie wykładu Dr hab. Ewy Gorodkiewicz –„Biosensory w diagnostyce nowotworowej”. Niezwykle ciekawy wykład dał możliwość zapoznania się młodzieży z zagadnieniami dotyczącymi nowotworów oraz markerów nowotworowych i ich diagnostyki. Tematyka wykładu obejmowała następujące zagadnienia:

• Definicje nowotworu, proces powstawania nowotworu, tworzenie przerzutów, typy
    nowotworów: łagodne, złośliwe.
  • Współczesne metody leczenia nowotworów.
  • Markery nowotworowe, rodzaje i specyficzność. Podział markerów ze względu na rodzaj wywoływanego raka, ze względu na budowę oraz podział stosowany w diagnostyce terapii
    nowotworów.
  • Metody oznaczania markerów nowotworowych w instytucie.

- Zwiedzanie nowoczesnych pracowni laboratoryjnych w Instytucie Chemii i zapoznanie się z najnowszą ofertą edukacyjną.

Organizator wycieczki
Krystyna Grzesik – nauczyciel chemii