Podsumowanie projektu "Zabytki wielu kultur"

DSC041179 listopada 2016 r., w zimowej aurze, w Bohonikach, uczniowie klasy II A/E wraz z wychowawcą - p. prof. Małgorzatą Kułakowską, wzięli udział w podsumowaniu projektu pt. „Zabytki wielu kultur”. Był on realizowany przez Związek Tatarów Rzeczypospolitej Polskiej o. Bohoniki, Bibliotekę Publiczną w Sokółce, Uniwersytet Trzeciego Wieku oraz Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Sokółce.

Jego celem było m.in. poznanie zabytków wielu kultur i religii, występujących w naszym regionie. Wspólnie z innymi uczestnikami projektu, uczniowie mieli okazję zwiedzić Monaster Męski, cerkiew Zwiastowania Najświętszej Marii Panny i Muzeum Ikon w Supraślu, kościół rzymskokatolicki p. w. Narodzenia NMP w Kundzinie oraz Synagogę i Muzeum Narwii w Tykocinie. Uprzątnęli żydowski cmentarz w Sokółce i odwiedzili meczet w Bohonikach. Zwiedzając zabytki można było poznać nie tylko ich historię, ale też zapoznać się z wielokulturowymi tradycjami, zwyczajami i obyczajami naszego regionu oraz spróbować potraw kuchni tatarskiej czy romskiej, gdyż każde spotkanie kończyło się smacznym poczęstunkiem w gościnnym Domu Pielgrzyma w Bohonikach.

Spotkanie podsumowujące projekt, wzbogaciła opowieść o kulturze romskiej i twórczości jej przedstawiciela - Karola Parno – Gierlińskiego. Uczennice: Gabriela Wigda, Justyna Horczak, Marta Bohdan, Martyna AniśkoPaulina Michałowska recytowały jego wiersze, pochodzące ze zbioru „Róża pustyni”. Można było również obejrzeć obrazy artysty. Zaś dzisiejsza wizyta w meczecie i opowieść imama o islamie i kulturze tatarskiej uświadomiła wszystkim, jak wiele nas łączy.

A potem były podziękowania i pamiątkowe certyfikaty dla uczestników projektu. Na zakończenie wszyscy, wyznawcy różnych religii i przedstawiciele różnych kultur, wzięli udział w uroczystym obiedzie, przygotowanym przez Dom Pielgrzyma w Bohonikach.

"Oby więcej takich projektów! Umożliwiają nam poznanie obyczajów innych kultur, z którymi codziennie mamy styczność. Takie inicjatywy pozwalają otworzyć się na świat i spojrzeć na niego z innej perspektywy oraz zachęcają do dalszego poznawania odmiennych obrzędów. Pozwalają też łamać stereotypy i walczyć z przesądami. Powinniśmy być dumni z naszej wielokulturowości i różnorodności. W tym nasza siła i nasze bogactwo." - mówili uczniowie kl. II A/E. Dlatego w sposób szczególny dziękujemy pani Lili Asanowicz za zaproszenie nas do udziału w tym projekcie i liczymy na dalszą współpracę.

Justyna Horczak, kl. II A/E
p. Małgorzata Kułakowska