III Centralny Zlot Klas Mundurowych – Żagań 2016

IMG 2546W dniach 03 – 08 października 2016 r. uczniowie klas mundurowych Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Sokółce uczestniczyli w III Centralnym Zlocie Klas Mundurowych w Żaganiu. Uczniowie z Ogólniaka reprezentowali w nim nie tylko Sokółkę, ale całe województwo podlaskie.

Wyjazd młodzieży był możliwy dzięki wparciu finansowemu Zarządu Powiatu Sokólskiego.
Zlot odbył się w Ośrodku Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Żaganiu. Uczestniczyło w nim 800 uczniów z 24 szkół o profilu mundurowym z całej Polski.

Uroczystego otwarcia zawodów dokonał dowódca 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej gen. Jarosław Mika oraz zastępca dyrektora Departamentu Edukacji, Kultury i Dziedzictwa w Ministerstwie Obrony Narodowej - Pani Agnieszka Michalak.

Podczas pobytu młodzież z klas mundurowych rywalizowała w takich konkurencjach jak: musztra, strzelanie, marszobieg w terenie, pływanie i rzut granatem. Udział w zlocie był też bardzo dobrą okazją do wymiany doświadczeń oraz szlifowania swoich umiejętności żołnierskich. Wśród wielu atrakcji były prelekcje na temat historii wojsk lądowych czy wystawy najnowocześniejszego sprzętu wojskowego. Nie zabrakło też występów artystycznych i prezentacji poszczególnych szkół. Największe wrażenie zrobił dynamiczny pokaz czołgów, które prezentowały na poligonie swoje możliwości bojowe w symulowanej akcji odpierania ataku nieprzyjaciela.

Wszystko odbywało się pod okiem żołnierzy i instruktorów z 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej oraz członków „Stowarzyszenia byłych żołnierzy 62 Kompanii Specjalnej Commando”.

Wyjazd dostarczył wielu niezapomnianych wrażeń. Młodzież z LO Sokółka zaprezentowała się na nim z bardzo dobrej strony. W konkurencji „Przestrzeganie przepisów ubiorczych oraz utrzymanie porządku w czasie III Centralnego Zlotu Klas Mundurowych” uczniowie z Sokółki zajęli I miejsce. Puchar i upominki wręczyli dowódca 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej gen. Jarosław Mika oraz Prezes Stowarzyszenia Byłych Żołnierzy 62 Kompanii Specjalnej Commando Pan Bogdan Fiałkowski. Opiekunami byli Pani Iwona Grzybowska oraz Pan Stanisław Marchiel.

Stanisław Marchiel