Zwycięzca XVI Ogólnopolskiego Konkursu Historycznego "Polska Piastowska"

Piotr RyszkiewiczUczeń klasy III Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Sokółce Piotr Ryszkiewicz został zwycięzcą XVI Ogólnopolskiego Konkursu Historycznego "Polska Piastowska". Organizatorami konkursu są VIII LO im. króla Kazimierza Wielkiego w Białymstoku, Instytut Historii UwB i Muzeum Wojska w Białymstoku. Zakres merytoryczny konkursu obejmuje życie polityczne, gospodarcze i kulturalne państwa polskiego okresu rządów dynastii Piastów (od X w. do 1370 r.).

Pytania w teście finałowym dotyczyły również wiodącego bloku tematycznego.

W tegorocznej edycji były to najazdy państwa polskiego. Uczniowie zmierzyli się z testem, w którym oprócz wiedzy musieli wykazać się umiejętnością analizy oraz wykorzystania źródeł historycznych. W rozgrywce finałowej, która odbyła się 11 kwietnia 2017 r. uczestniczyło 44 uczniów. Piotr Ryszkiewicz uzyskał 49 pkt na 56 pkt możliwych do zdobycia. Laureat otrzymał nagrody rzeczowe oraz indeks na Wydział Historyczno- Socjologiczny UwB.

Uczniowie LO w Sokółce uczestniczyli we wszystkich dotychczasowych edycjach konkursu "Polska Piastowska". Dwukrotnie stawali na najwyższym stopniu podium. Po raz pierwszy w roku 2001. Zwycięzyła wówczas Joanna Wańczuk (opiekun prof. Zofia Moździerska).

Jarosław Hlebowicz
opiekun ucznia