"Przez czas i pamięć"

Tych domów bezimiennych
Nie nazwiecie domem
Wiem co jest poza nami
Nie wiem co przed wami."

Anna Markowa "Testament"

Spotkanie z poezją Anny Markowej

Jaka była naprawdę Anna Markowa? O czym marzyła? Czym się charakteryzowała? Jak brzmiało jej życiowe credo? Co uważała za swój największy sukces? Gdzie było jej miejsce na ziemi? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań, dotyczących osoby Anny Markowej, można było usłyszeć 28 października 2015 r. w Bibliotece Publicznej, podczas przygotowanego przez panią prof. Jolantę Zielenkiewicz i panią prof. Małgorzatę Kułakowską wieczoru poetyckiego- "Przez czas i pamięć".

Twórczość Anny Markowej to kilkanaście książek, które na długo zapadają w pamięć, gdyż dotyczą spraw głęboko ludzkich. "Mądre doświadczeniem i gorzkie dojrzałością- jak pisała Teresa Zaniewska- poruszają prawdę o człowieku, zmuszają do zadumy nad istotą życia i tym, co w nim najważniejsze".

Krytyk literacki- Waldemar Smaszcz- pisząc o wierszach A. Markowej, zauważył, że jest to poezja, która "poszerza naszą wrażliwość i możliwość nazywania najtrudniejszych spraw."

Na krótką wędrówkę po poezji Anny Markowej, zgromadzoną w październikowy wieczór w bibliotece publiczność, zabrali uczniowie naszego liceum: Gabriela Wigda, Kornelia Rutkowska, Magdalena Horsztyńska, Natalia Żółtko, Angelika Babynko- z kl. I A/E, Anna Łowczecka, Małgorzata Prymak, Weronika Kadłubowska, Karolina Lingo, Michał Amielańczyk, Michał Kułakowski- z kl. II B, Karolina Borowska i Katarzyna Szczesiul- z kl. III A.

Recytacji wierszy towarzyszyła prezentacja multimedialna, zawierająca zdjęcia poetki oraz fotografie wykonane przez naszych uczniów, m. in. przez Natalię Olechno z kl. I A/E, Michała Kułakowskiego z kl. II B i Katarzynę Czekało z kl. III A. Można też było posłuchać piosenek w wykonaniu Anny Jantar i Janusza Laskowskiego do słów Anny Markowej oraz radiowej audycji dokumentalnej Doroty Sokołowskiej, poświęconej pamięci poetki "Do wysp szczęśliwych".

Wspomnienia o Annie Markowej dopełnił jej syn- pan Lech Marek oraz pani Leonarda Szubzda, pani Barbara Tatarczuk i pani Lucyna Szebiotko. Pan Lech Marek przekazał też czytelnikom naszej szkolnej biblioteki antologie poetyckie "Miłość jak ziarno odwagi", zawierające wiersze jego mamy.

Wszystkim uczniom, za wzruszającą wędrówkę przez czas i pamięć z poezją Anny Markowej, serdecznie dziękujemy i gratulujemy.

Małgorzata Kułakowska
Jolanta Zielenkiewicz