Chrzest 966: U źródeł Polski

20 czerwca 2016 r. klasa I a/e wraz z wychowawczynią, panią profesor Małgorzatą Kułakowską, odwiedziła Muzeum Ziemi Sokólskiej, gdzie obejrzała wystawę "Chrzest 966: U źródeł Polski". Ekspozycja została przygotowana przez pracowników Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie oraz uczniów, wolontariuszy z I LO im. Bolesława Chrobrego w Gnieźnie, z okazji przypadającej w tym roku 1050 rocznicy chrztu Polski. Podkreśla, jak ważny w historii naszego kraju był chrzest Mieszka I.

Wystawa "Chrzest 966..." to wystawa mobilna wzbogacona o elementy multimedialne. Ekspozycja składa się z dwóch elementów – plansz graficznych i aplikacji mobilnej, będącej przewodnikiem po wystawie. Otrzymaliśmy więc tablety i za pomocą aplikacji CHRZEST 966 mogliśmy dowiedzieć się więcej o wydarzeniach, które zapoczątkowały historię naszej ojczyzny. Wystawę dopełniły informacje o pochodzeniu i wierzeniach Słowian, powstaniu pierwszych grodów, sztuce i kulturze chrześcijan, a także o koronacji Bolesława Chrobrego. Na każdej planszy znalazły się intrygujące pytania, na które odpowiedzi uzyskaliśmy po zeskanowaniu kodu. Zdobytą wiedzę będziemy mogli wykorzystać m.in. do uzupełnienia, otrzymanych w Muzeum, kart pracy: "Rok 966. Mieszko przyjął chrzest".

Ekspozycja dostarczyła nam wielu cennych informacji, które - kto wie - może przydadzą się na maturze.
Polecamy ją wszystkim pasjonatom historii!

Paulina Michałowska, kl. I a/e