Pamiętamy o Dniu Polskiego Państwa Podziemnego

Pamiętamy o Dniu Polskiego Państwa PodziemnegoZ okazji zbliżającej się 76. rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego grupa uczniów klasy III A pod opieką p. Jarosława Hlebowicza uczestniczyła w sprzątaniu grobów żołnierzy AK pochowanych na sokólskim cmentarzu. Znajdują się tu groby dwóch (spośród trzech) komendantów obwodu Sokółka AK.

W starej część cmentarza pochowano kapitana Józefa Kłopotowskiego ps. "Róg". Przed wojną Józef Kłopotowski był kierownikiem Szkoły Powszechnej w Jacowlanach. W 1942 r. został kolejnym komendantem obwodu Sokółka AK. Obwód swoim zasięgiem obejmował teren ówczesnego powiatu sokólskiego. Kapitan Kłopotowski wraz żoną i dwoma synami oraz 17 innymi zakładnikami został rozstrzelany przez Niemców. Egzekucja odbyła się w Buchwałowie 15 lipca 1943 r.

Po śmierci J. Kłopotowskiego nowym komendantem obwodu został jego dotychczasowy zastępca por. Franciszek Potyrała ps. "Oracz". Jego grób znajduje się w nowej części cmentarza, niedaleko od wyjścia w kierunku ul. Mickiewicza. "Oracz" stał na czele sokólskiej AK w l. 1943-1945 (do samorozwiązania AKw styczniu 1945). Po wojnie kontynuował działalność konspiracyjną w Armii Krajowej Obywatelskiej (AKO) a następnie Zrzeszeniu "Wolność i Niezawisłość" (WiN). Zginął wiosną 1947 r. Pochowano go we wspólnym grobie z żołnierzami oddziału sierż. Władysława Janczewskiego ps. "Laluś" poległymi w lipcu 1945 r. pod Kraśnianami.

Przypomnijmy, że 27 września 1939 r. w broniącej się przed Niemcami Warszawie powstała Służba Zwycięstwu Polsce, przekształcona później w Związek Walki Zbrojnej, a następnie 14 lutego 1942 r. w Armię Krajową. Decyzją Sejmu RP z 1998 r. 27 września obchodzimy jako Dzień Polskiego Państwa Podziemnego.

Jarosław Hlebowicz