Pielgrzymka maturzystów

W dniach 7-8 kwietnia 2016 roku 75 maturzystów naszej szkoły wzięło udział w corocznej Pielgrzymce Maturzystów, która w tym roku obrała sobie za cel piękne miasto – Wilno, zwane „Rzymem Północy” i znajdujący się w nim cudowny obraz Matki Bożej Ostrobramskiej.

Pierwszego dnia pielgrzymowania udaliśmy się najpierw na słynny cmentarz na Rossie, na którym złożone jest serce Marszałka Józefa Piłsudskiego, jego matka – Maria i inni znani Polacy. Pośród słynnych postaci pochowani są tam również polscy żołnierze, którym oddaliśmy naszą cześć i modlitwę. Następnie nawiedziliśmy Zgromadzenie Sióstr Jezusa Miłosiernego i miejsce, w którym powstawał obraz Jezusa Miłosiernego i mieszkał bł. Ks. Michał Sopoćko. Siostry opowiedziały o powstaniu i znaczeniu tego obrazu i ruszyliśmy stamtąd do Sanktuarium Miłosierdzia Bożego, gdzie znajduje się jego oryginał. W świątyni wspólnie odmówiliśmy Koronkę do Bożego Miłosierdzia i powierzyliśmy nasze sprawy Jezusowi Miłosiernemu. Następnie udaliśmy się do kościoła Ducha Św., który jest jedynym całkowicie polskim kościołem na Litwie. Wieczór spędziliśmy na wspólnej integracji i zwiedzaniu Wilna „by night”.
Drugi dzień wymagał od nas dobrej kondycji. Wczesnym rankiem wyjechaliśmy na Antokol, gdzie znajduję się jeden z pięciu najpiękniejszych kościołów na świecie. Przy pomocy wspaniałej p. Alinie – naszej przewodniczce dowiedzieliśmy się wiele cennych informacji. Nieopodal świątyni znajduję się najpiękniejszy cmentarz, na którym pochowanych jest ponad 2000 polskich żołnierzy. W zadumie i refleksji nawiedziliśmy ten cmentarz i oddaliśmy hołd poległym. Stamtąd udaliśmy się na Górę Trzykrzyską i mogliśmy podziwiać piękną panoramę na stare miasto. Następnie ruszyliśmy w kierunku Starówki na plac katedralny, na którym wznosi się wspaniała Katedra z relikwiami św. Kazimierza Królewicza oraz pomnik Giedymina. Nawiedziliśmy również słynną celę Konrada oraz cerkiew Ducha Św. ze słynnymi relikwiami trzech męczenników. Zwieńczeniem naszej pielgrzymki była uroczysta Msza św. przy ołtarzu Matki Bożej Miłosierdzia w Ostrej Bramie. Powierzaliśmy Bogu, przez ręce Maryi, naszą naukę, wysiłek, maturę, lęk i naszą przyszłość prosząc o Boże błogosławieństwo, potrzebne łaski, dary Ducha Świętego na czas egzaminów maturalnych.
Czas pielgrzymowania to piękny czas poznawania siebie, swoich pragnień i zaufania Bogu. Niech ten czas przyniesie wszystkim maturzystom siłę i ochotę do nauki oraz niech egzamin dojrzałości stanie się rzeczywiście momentem dojrzałości w życiu młodego człowieka, naszych uczniów. Powodzenia maturzyści !

Ks. Michał