Celebryci i my, czyli zarządzanie sławą
12 czerwca 2019 roku Międzywydziałowy Instytut Kulturoznawstwa i Sztuki na Uniwersytecie w Białymstoku rozpoczął cykl kulturoznawczych wykładów gościnnych.
Na pierwszy z cyklu wykład pt. Celebryci i my, czyli zarządzanie sławą otrzymaliśmy zaproszenie ze strony dyrektora Instytutu - prof. Alicji Kisielewskiej i jej pracowników.
Naszą szkołę reprezentowały uczennice z klasy II A: Joanna Zielenkiewicz, Kinga Rokicka, Patrycja Prokopczyk, Paulina Fiedorczyk oraz uczennica z kl. I A : Katarzyna Glińska i z kl. I B: Karolina Lipska, razem z p. Eugenią Garbuz i p. Małgorzatą Kułakowską.
Wykład prof. Wiesława Godzica - wybitnego medioznawcy i kulturoznawcy z Uniwersytetu Humanistycznospołecznego SWPS w Warszawie - oparty był o najnowsze wyniki raportu, dotyczącego zjawiska celebrytów w naszym kraju. Prof. Godzic w ciekawy i humorystyczny sposób przedstawił licznie zgromadzonym słuchaczom kim są główni aktorzy dzisiejszej sfery medialnej, czyli kto jest na scenie w snopach światła. "To dla nich: celebrytów - mówił -telewizja nie jest po to, żeby ją oglądać, ale w niej występować. Nie ma wątpliwości, że tworzą nową sferę publiczną. To figury odległe wprawdzie, ale nie tak dalekie, jak boginie -gwiazdy. Często są w naszym zasięgu - takie indywidua z innej planety, ale swojskie. Nie są bohaterami, nie dokonały wielkich czynów, ale przesadą jest twierdzić, że nic nie robią - są w mediach i grają siebie będących w mediach - a to wcale nie jest łatwe." W drugiej części spotkania słuchacze zadawali pytania o przyszłość zjawiska celebrytów w Polsce. Jednak na pytanie, czy warto być celebrytą - każdy musi odpowiedzieć sam, po dokładnym przeanalizowaniu wszystkich kosztów, jakie się z tym wiążą.
Za wspólny wyjazd serdecznie dziękuję i zachęcam do udziału w kolejnych spotkaniach z kulturą, sztuką i mediami - już po wakacjach, w nowym roku szkolnym!
Małgorzata Kułakowska