Interdyscyplinarna olimpiada z zakresu wiedzy o mediach
i dziennikarstwie dla uczniów szkół ponadpodstawowych.

Organizowana od roku szkolnego 2014/2015 przez Wydział Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii Uniwersytetu Warszawskiego, we współpracy z innymi szkołami wyższymi.

Funkcjonuje w oparciu o rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej
i Sportu z dnia 29 stycznia 2002 r. w sprawie organizacji oraz sposobu przeprowadzania konkursów, turniejów i olimpiad.

Strona główna Olimpiady: Interdyscyplinarna Olimpiada Wiedzy o Mediach

Współczesne media intrygują, dziwią, oburzają, często jednak powodem takiego stanu rzeczy jest brak rzetelnej wiedzy o ich funkcjonowaniu, historii i ewolucji, strukturze i mechanizmach działania. Uniwersytet Warszawski pragnie wyjść naprzeciw temu zjawisku i zachęcić społeczeństwo, a zwłaszcza ludzi młodych do zainteresowania się tym jednym z elementów otaczającej nas rzeczywistości.

Efektem tego jest inicjatywa zorganizowania Olimpiady Wiedzy o Mediach, której celem jest popularyzacja wiedzy z zakresu nauki o mediach oraz promocja edukacji medialnej. Kolejny rok partnerem wydarzenia jest Liceum Ogólnokształcące im. M. Kopernika w Zespole Szkół w Sokółce.

W kolejnej, XI edycji Olimpiady zorganizowanej przez Wydział Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii Uniwersytetu Warszawskiego wraz z 15 innymi uczelniami na terenie całego kraju uczestnicy - uczniowie szkół ponadpodstawowych - walczyć będą o indeksy na studia dziennikarskie w renomowanych wyższych uczelniach oraz cenne nagrody rzeczowe, ufundowane przez sponsorów. Od ubiegłego roku olimpiada wpisana jest na listę olimpiad uwzględnianych w rankingu szkół organizowanym przez „Perspektywy”.

Patronat nad Olimpiadą objęli: Minister Edukacji Narodowej oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Przystąp do Olimpiady i wygraj indeks:

napisz esej, stwórz film, fotoreportaż lub fotocast na jeden z tematów, a następnie sprawdź swe umiejętności i wiedzę podczas testu na etapie okręgowym i na etapie centralnym.

Tematy pierwszego etapu XI edycji Olimpiady:

1. Dziennikarstwo a ekologia
  2. Jak widzą nas inni? Polska w mediach zagranicznych
  3. Nowoczesny dziennikarz – czyli jaki?
  4. Lokalność i globalność we współczesnych mediach
  5. Gra wideo jako medium

Harmonogram:

• Zgłoszenia uczestników do Olimpiady poprzez elektroniczny formularz do dnia 25 października 2024 r.: https://owm.edu.pl/rejestracja/
  • Nadsyłanie prac pocztą tradycyjną na adres Podlaskiego Komitetu Okręgowego do dnia 12 listopada 2024 r. (adres: Liceum Ogólnokształcące im. M. Kopernika w Zespole Szkół w Sokółce, ul. Mickiewicza 11, 16 -100 Sokółka)
  • Ogłoszenie wyników pierwszego etapu – 22 listopada 2024 r.
  • 13 grudnia 2024 r.– drugi etap Olimpiady (zawody okręgowe)
  • 21-22 marca 2025 r. – trzeci etap Olimpiady (zawody centralne)

Więcej informacji na stronie organizatorów: https://owm.edu.pl/kalendarium/

Pliki do pobrania:

Prace należy przesłać na adres:

Liceum Ogólnokształcące im. M. Kopernika

w Zespole Szkół w Sokółce

16 - 100 Sokółka

z dopiskiem Olimpiada Wiedzy o Mediach.

Skład Komitetu Okręgowego Olimpiady:

Przewodnicząca: mgr Anetta Zubrzycka

sekretarz: mgr Małgorzata Kułakowska

członkinie: mgr Ewa Firs

mgr Angela Krawiel

mgr Jolanta Zielenkiewicz

Organizator Główny Olimpiady:

Wydział Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii

ul. Bednarska 2/4

00-310 Warszawa

Szczegółowe informacje o Olimpiadzie znajdują się na stronie internetowej: https://owm.edu.pl/