Kaligrafia a wielokulturowość
Projekt "Kaligrafia a wielokulturowość" realizowaliśmy w kameralnym gronie piętnastu osób, od lipca do września 2018 r. Był on naturalną kontynuacją poprzednich działań na rzecz wielokulturowości naszego miasta i regionu.
I tak jak poprzednio współpracowaliśmy ze Związkiem Tatarów Rzeczypospolitej Polskiej, Uniwersytetem Trzeciego Wieku i Biblioteką Publiczną. Jednak tym razem motywem przewodnim była nauka podstaw kaligrafii.
Jakub Andracki - absolwent naszego liceum, który prowadził zajęcia podkreślał, że "nauka kaligrafii to nie tylko umiejętność poprawnego pisania. Kaligrafia ma głównie kształtować charakter oraz cierpliwość. Kaligrafia w naszym wielokulturowym regionie jest taką sztuką, która łączy wszystkie kultury i religie, a znosi wszelkie podziały".
Poznawaliśmy więc tajniki kaligrafii pod czujnym okiem Jakuba starając się, by nasze pismo było nie tylko staranne, ale też piękne. Ornamenty i zdobienia, które stosowaliśmy sprawiały, że stawało się ono niepowtarzalne i jedyne w swoim rodzaju. Kaligrafując poznawaliśmy siebie i innych. Przełamywaliśmy bariery i uczyliśmy się tolerancji. Efekty naszej pracy można zobaczyć w wydanym albumie, do którego wstęp napisał Mateusz Bajko - również absolwent naszego liceum.
Projekt zakończył się uroczystym podsumowaniem i wręczeniem uczestnikom pamiątkowych certyfikatów i albumów.
Uczniom, którzy zechcieli wziąć udział w projekcie serdecznie dziękujemy. Zapraszamy też wszystkich do realizacji kolejnych projektów.
Małgorzata Kułakowska, Jolanta Zielenkiewicz
szkolni koordynatorzy projektu