Kawiarenki Wielu Kultur
19 kwietnia 2016 r. w naszym liceum miało miejsce niezwykłe wydarzenie. O godz. 12.00 odbyło się pierwsze spotkanie z cyklu Kawiarenki Wielu Kultur.
Kawiarenki Wielu Kultur to nowy, innowacyjny projekt, który będą realizować wspólnie uczniowie z trzech szkół ponadgimnazjalnych naszego miasta: Liceum Ogólnokształcącego im. M. Kopernika, Zespołu Szkół Rolniczych im. mjr Henryka Dobrzańskiego - Hubala i Zespołu Szkół Zawodowych im. Elizy Orzeszkowej.
Projekt powstał z inicjatywy Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Ziemi Sokólskiej "Barka" i Związku Tatarów Rzeczypospolitej Polskiej - oddziału w Bohonikach, przy finansowym wsparciu Zarządu Województwa Podlaskiego.
Celem projektu jest poznanie zwyczajów i obyczajów charakterystycznych dla naszej wielokulturowej Sokółki, ocalenie ich od zapomnienia oraz zachęcenie do pielęgnowania i przekazywania kolejnym pokoleniom. Spotkania mają charakter otwarty. Mogą w nich uczestniczyć wszyscy zainteresowani, niezależnie od wieku.
Pięć kultur, cztery religie, trudna historia wymagają od nas większej wiedzy i świadomości, by odkrywać siłę naszej wielokulturowości. Podczas cyklicznych spotkań będziemy więc poznawać romskie, tatarskie, żydowskie, katolickie i prawosławne tradycje związane z zaślubinami, narodzinami, świętami i obrzędami pogrzebowymi. Będziemy uczyć się tolerancji i szacunku, kształtować postawę otwartości i międzykulturowego dialogu, bo przecież tak naprawdę więcej nas łączy niż dzieli.
Pierwsze spotkanie, poświęcone było zaślubinom. Aby wprowadzić licznie zgromadzonych gości w podniosły nastrój, spotkanie rozpoczął Marsz Weselny i uroczyste wejście Młodej Pary. W tej roli wystąpili uczniowie kl. Ia/e - Natalia Olechno i Karol Greś. Następnie o zaślubinach w obrządku prawosławnym opowiedział ksiądz mitrat Włodzimierz Misiejuk. Po nim głos zabrała pani Lucy Lisowska z Centrum Edukacji Obywatelskiej Polska - Izrael, opowiadając o zwyczajach żydowskich. Kolejnymi rozmówcami były panie: Elżbieta Jakimik i Danuta Ciwińska, które przedstawiły nam zwyczaje i tradycje, związane z zaślubinami, w kulturze romskiej. Mieliśmy też okazję obejrzeć krótki film o Romach na Podlasiu. Pani Halina Pawłowska pokazała, jak wyglądają zaślubiny w tradycji muzułmańskiej, a pani Teresa Galewska opowiedziała o zwyczajach weselnych i ślubach katolickich. Prelekcjom towarzyszyły najpiękniejsze utwory muzyczne oraz wiersze o miłości i małżeństwie w wykonaniu Gabrysi Wigda (kl. I a/e), Patrycji Biziuk, Moniki Panow i Emilki Klimczak (kl. Id).
Można też było spróbować tradycyjnych potraw, podawanych na weselach. Na gości czekał m.in. żydowski cymes, cygański kompot, korowaj i inne specjały.
Zaprezentowaliśmy również zdjęcia ślubne, które udało nam się zgromadzić oraz zaprosiliśmy do lektury sentencji o miłości i małżeństwie, niektórych z przymrużeniem oka. Pokazaliśmy wystawę "Sokólskie rody", przygotowaną wspólnie ze słuchaczami Uniwersytetu Trzeciego Wieku w ramach projektu "Razem poznajemy historię i tradycje regionu". Wystawa podkreślała wielokulturowość naszego miasta na przestrzeni wielu lat.
A ponieważ tego dnia mijała 73. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawski, nasze kawiarniane stoliki zdobiły żonkile. Te kwiaty to dowód pamięci o bohaterach powstania z 1943 roku. Symbolizują pamięć, szacunek i nadzieję. Związane są z postacią Marka Edelmana, ostatniego przywódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej, który w każdą rocznicę powstania dostawał żonkile od anonimowej osoby. Sam również co roku 19 kwietnia, składał żółty bukiet pod Pomnikiem Bohaterów Getta. My również w ten symboliczny sposób przyłączyliśmy się do ogólnopolskiej akcji "Żonkil". Po zakończonym spotkaniu złożyliśmy kwiaty pod pomnikiem, upamiętniającym sokólskich Żydów.
Spotkanie, przygotowane pod kierunkiem pani Małgorzaty Kułakowskiej i Jolanty Zielenkiewicz, prowadzili: Paulina Michałowska (kl. Ia/e) i Michał Kułakowski (kl. IIb). Prezentację, towarzyszącą prelekcjom zaproszonych gości, obsługiwał Jakub Dzienis (kl. IIb).
Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z naszej Kawiarenki, przygotowanej przez Michała Sujetę (kl. IIIa).
Michał Kułakowski
kl. II b