Olimpiada Wiedzy o Mediach
Co to jest fisking? Co oznacza skrót SoJo? Czym zajmuje się dom mediowy? Co oznacza pojęcie afganistanizm? Czym charakteryzuje się społeczeństwo informacyjne? Kiedy powstała telewizja Al - Jazeera? Na te i wiele innych pytań odpowiadali uczestnicy okręgowego etapu Olimpiady Wiedzy o Mediach, który odbył się 18 grudnia 2015 roku na Uniwersytecie w Białymstoku. Nasze liceum reprezentowali: Michał Kułakowski (kl. IIb), Artur Jelski (kl. IId), Marek Kosacki i Daniel Paszko (kl. IIIa), którzy do Olimpiady przygotowywali się pod kierunkiem pani prof. Małgorzaty Kułakowskiej.
Punktualnie o godzinie 12.00 na szesnastu uczelniach w całej Polsce rozpoczęto pisanie testu, który sprawdzał wiedzę uczestników Olimpiady. Trzeba przyznać, że musieli się oni wykazać wiedzą nie tylko o mediach - tych starych i nowych, ale też wiedzą interprzedmiotową, m.in. z historii, wiedzy o społeczeństwie, z j. polskiego czy informatyki. Na rozwiązanie testu uczniowie mieli 60 minut. Potem członkowie Komitetu Okręgowego Olimpiady, z przewodniczącą - prof. Alicją Kisielewską na czele, sprawdzali testy, a uczestnicy w tym czasie mieli okazję wysłuchać wykładu dr Tomasza Adamskiego: "Jak przy "niewielkim" wysiłku osiągnąć "wielki" sukces, czyli jak przygotować dobry komunikat filmowy."
Punktem kulminacyjnym było ogłoszenie wyników. Do etapu centralnego Olimpiady Wiedzy o Mediach zakwalifikował się Michał Kułakowski, który zajął III miejsce i otrzymał nagrodę w postaci dwumiesięcznego stażu w redakcji gazety oraz Artur Jelski - VIII miejsce. Nagrodę specjalną za najlepiej napisaną pracę do etapu okręgowego otrzymał również uczeń naszego liceum - Michał Kułakowski.
Wszystkim uczestnikom, a szczególnie tym nagrodzonym - gratuluję i przypominam, że etap centralny odbędzie się 18 - 19 marca 2016 roku na Uniwersytecie Warszawskim.
Małgorzata Kułakowska