Pomaluj mój świat na żółto
„Pomaluj mój świat na żółto”. Pod takim hasłem przed kinem Sokół odbył się happening zorganizowany przez Stowarzyszenie Q Pomocy. Impreza ta jest częścią projektu „Każdy inny, wszyscy równi” i miała pokazać z jakimi trudnościami i barierami spotykają się na co dzień osoby niepełnosprawne.
Nasi wolontariusze, wraz z pedagogiem, pomagali organizatorom w przygotowaniach i realizacji tego happeningu. Oto kilka zasad, o których trzeba pamiętać, kiedy spotkasz osobę z niepełnosprawnością:
-
Jeżeli chcesz pomóc, zaproponuj pomoc i czekaj na zgodę. Pomagaj zgodnie ze wskazówkami osoby niepełnosprawnej lub opiekuna!
-
Każdą osobę niepełnosprawną traktuj w indywidualny sposób.
-
Nie okazuj nadmiernego współczucia.
-
Nie chwytaj osoby poruszającej się o kulach lub lasce za rękę. Pozwól, aby ujęła twoje ramię.
-
W środkach komunikacji i na parkingach nie zajmuj miejsc przeznaczonych dla osób niepełnosprawnych.
-
Nie nachylaj się przesadnie nad osoba poruszającą się na wózku.
-
Nie dotykaj wózka, kul i laski bez pozwolenia. To jest część przestrzeni osobistej osoby niepełnosprawnej.
-
Zwracaj się bezpośrednio do osoby niepełnosprawnej, a nie do jej opiekuna.
-
Zanim nawiążesz kontakt fizyczny z osobą niewidomą, uprzedź ją o tym.
-
Zwracając się do osoby niesłyszącej lub niedosłyszącej upewnij się, że patrzy na ciebie, nie zasłaniaj twarzy i mów wolno i wyraźnie.
-
Nie przerywaj i nie kończ zdania rozmawiając z osobą z zaburzeniami mowy.
-
Swoim zachowaniem nie przyczyniaj się do piętnowania osób o odmiennym wyglądzie.
-
O niepełnosprawności rozmawiajmy szczerze i otwarcie do najmłodszych lat. Nie uciszajmy dzieci. Na pytania odpowiadajmy zgodnie z prawdą, dzięki temu osoby z niepełnosprawnością będą naturalną częścią naszego świata, społeczeństwa, naszego życia.
Serdecznie podziękowania dla: Natalii Lisowskiej, Sylwii Kieda, Natalii Śliż, Monice Tryzna, Kamili Bierć, Kamili Sieniucz, Izabeli Sobolewskiej, Dominice Stelmaszek, Marcinowi Plichcie, Arturowi Jelskiemu - uczniów klasy II d, którzy po raz kolejny współpracowali ze Stowarzyszeniem Q Pomocy oraz osobami niepełnosprawnymi.
pedagog szkolny
Krystyna Możejko-Andryszczyk