Ogólnopolski Konkurs „Świat ukryty w literaturze. Świat ukryty w języku. Świat ukryty w tekstach kultury„, organizowany przez Wydział Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, ma na celu propagowanie szeroko pojętej humanistyki wśród młodzieży licealnej. Konkurs wymaga napisania eseju na jeden z tematów zaproponowanych przez Komisję Naukową Konkursu oraz umiejętności przemawiania na podany przez Jury temat.
Ideą przyświecającą Organizatorowi jest chęć wyjścia naprzeciw poglądom, spostrzeżeniom i fascynacjom młodych ludzi, ale jednocześnie sprawdzenie, na ile swoją wiedzę są w stanie przełożyć na tekst i mowę. Konkurs ma przede wszystkim pokazać, że świat istnieje zarówno materialnie, jak i duchowo – można odnaleźć jego cząstkę w literaturze, w języku, w otaczającej nas kulturze.
Wszystkie informacje będą publikowane na bieżąco przez Organizatora.
Adres poczty elektronicznej Konkursu:
ORGANIZATORZY KONKURSU
TEMATY 6 EDYCJI - 2018
1.Dylematy współczesnego polskiego patriotyzmu.
2.Obraz przeszłości w komiksie.
3.Jak zachwyca, kiedy nie zachwyca – jak kłócić się z kanonem?
TERMINY I WYMOGI
Terminy
1 marca 2018 – termin nadsyłania prac konkursowych.
14 kwietnia 2018 – finał w Krakowie.
Wymogi dotyczące pracy
Od autorów prac oczekujemy samodzielności i oryginalności w ujęciu tematów oraz dojrzałości stylu i przestrzegania reguł poprawności językowej. Objętość prac nie powinna przekraczać 10 stron znormalizowanego maszynopisu: czcionka Times New Roman 12, interlinia 1.5 p. W żaden inny sposób nie chcemy ograniczyć inwencji uczestników konkursu.
Pracę należy opatrzyć pełnym opisem bibliograficznym wraz z osobną dołączoną bibliografią, w której powinny być zawarte wszystkie publikacje wykorzystane do napisania eseju.
Prace nie mogą brać jednocześnie udziału w innych konkursach.
WYMOGI DOTYCZĄCE WYPOWIEDZI USTNEJ
Czas na przygotowanie – 1h.
Wystąpienie uczestnika powinno trwać 5-10 minut.
Jury zastrzega sobie prawo do przeprowadzenia krótkiej rozmowy dotyczącej wypowiedzi uczestnika.
Jolanta Zielenkiewicz