Udany występ Grzegorza i Adama na Olimpiadzie Historycznej
Najważniejszą i najstarszą olimpiadą dla miłośników historii w szkole ponadgimnazjalnej jest Olimpiada Historyczna organizowana przez Polskie Towarzystwo Historyczne. W tym roku odbywa się jej XLII edycja. Do udziału w olimpiadzie zgłosili się dwaj uczniowie klasy III A Grzegorz Garbuz i Adam Kozłowski. W pierwszym etapie (październik 2015 r.) uczniowie musieli napisać pracę badawczą na 1 z 7 tematów. Grzegorz Garbuz był autorem pracy na temat: Miejsce Rosji w polityce europejskiej XVII i XVIII w., Adam Kozłowski zainteresował się tematem: Bałkany w polityce europejskiej od 1815 do 1914 r..
Obie prace zostały ocenione przez Okręgowy Komitet Olimpiady na oceny bardzo dobre, co umożliwiło uczniom udział w części pisemnej etapu okręgowego. Odbył się on w sobotę 9 stycznia 2016 r. na Wydziale Historyczno- Socjologicznym UwB. Adam napisał wówczas pracę dotyczącą czasów pierwszego rzymskiego cesarza Oktawiana Augusta, Grzegorz wybrał temat dotyczący początków państwa polskiego.
Aby awansować do kolejnego etapu (ustnego)) należało za pracę uzyskać ocenę co najmniej dobry. Obaj nasi reprezentanci awansowali do etapu usnego, który miał miejsce w piątek 15 stycznia. Odpowiadali wówczas na pytania dotyczące wybranej epoki (Grzegorz średniowiecze, Adam starożytność), całego zakresu nauczania historii i 5 wybranych lektur z epoki. Ostatecznie Grzegorz Garbuz uzyskał 90 punktów (na 100 możliwych), Adam Kozłowski 85 punktów. Uczniowie, którzy przekroczyli 80 punktów są kandydatami do udziału w etapie centralnym, który odbędzie się w Gdańsku na początku kwietnia 2016 r.. Decyzja o ewentualnej kwalifikacji uczniów ma zostać podjęta do 15 lutego 2016 r.
W XXI wieku czworo uczniów naszej szkoły uczestniczyło w finale centralnym Olimpiady. Byli to: Marcin Makowiecki (rok szkolny 2001/2002, opiekun mgr Jarosław Hlebowicz), Joanna Wańczuk (2002/2003, op. mgr Zofia Moździerska), Maciej Daszuta (2003/2004, op. mgrJ. Hlebowicz) i Piotr Kot (2005/2006, op. mgr Jarosław Hlebowicz). Laureaci i finaliści eliminacji centralnych zwolnieni są z egzaminu maturalnego z historii oraz uzyskują indeksy na liczne kierunki studiów.
Jarosław Hlebowicz
nauczyciel historii i wos
laureat XIII Olimpiady Historycznej (1986/1987)