WALENTYNKOWE SPOTKANIA Z CHEMIĄ MIŁOŚCI
14 lutego 2020 r. klasy IG, IIC i IIIC udały się na wycieczkę na Uniwersytet w Białymstoku wraz z opiekunami: p. prof. Krystyną Grzesik, p. prof. Joanną Czemiel oraz z p. prof. Stanisławem Marchielem. Wycieczka rozpoczęła się od zwiedzania Muzeum Przyrodniczego im. prof. Andrzeja Myrchy. Tam mogliśmy obejrzeć mnóstwo ciekawych wystaw m.in. „Środowiska przyrodnicze północno- wschodniej Polski” , gdzie można było posłuchać odgłosów ptaków i podziwiać duże eksponaty ssaków (żubr, łoś) oraz „Skamieniałości z plejstoceńskich osadów polodowcowych”.
Następna kolekcja dotyczyła „Skał i minerałów” i „Ewolucji naczyniowych roślin lądowych”.
Z przyjemnością oglądaliśmy również wystawę „ Faunę mórz podzwrotnikowych” gdzie występuje bogactwo form i gatunków zwierząt bezkręgowych i kręgowców żyjących w ciepłych, tropikalnych wodach morskich.
Dużym zainteresowaniem cieszyła się też wystawa poświęcona „Przyrodzie rejonów polarnych”, w której ukazane jest różnorodność zwierząt oraz roślin występujących w Arktyce (na Spitsbergenie) i Antarktyce (na Wyspie King George) w pobliżu polskich stacji naukowych.
Najwięcej emocji wywołały „Hodowle terraryjne” gdzie mogliśmy podziwiać żywe organizmy: gady (węże, żółwie, jaszczurki), pająki ptaszniki oraz owady (motyle, chrząszcze).
Następnie udaliśmy się do Instytutu Chemii, gdzie pokazywano nam najciekawsze pracownie. Niewątpliwie dużą atrakcją wycieczki był bardzo interesujący wykład dr. hab. Agnieszki Wilczewskiej pt. „Chemiczne aspekty miłości”. Dowiedzieliśmy się bardzo interesujących rzeczy o zakochaniu, miłości od pierwszego wejrzenia, motylach w brzuchu, a także o tym czy miłość jest ślepa. Dowiedzieliśmy się również, że miłość nie jest jedynie grą hormonów a stan zakochania wywołują pewne substancje chemiczne, które działają na mózg jak narkotyk.
Po emocjonującym dniu udaliśmy się na posiłek i zadowoleni wróciliśmy do Sokółki
Katarzyna Zieziula, Emilia Puciłowska IIC